Kuidas tulla toime meeleolumuutustega? 17.09.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Küsimus seisneb selles, kuidas tulla toime meeleolumuutustega. Siiani olen pidanud täiesti normaalseks, kui vahepeal olen kurb, vahepeal jällegi õnnelik. Viimasel ajal olen aga tähelepannud, et see tegelikult segab oluliselt mu elu – kui seda nii nimetada võib. Mingil perioodil, kui ma nn õnnelik olen, olen ma hästi produktiivne, tööl läheb hästi, ma tulen kõigega toime, on tahe palju asju korda saata ja tihtipeale tekivad erinevad ideed ja ma alustan nende teostamisega. Sellisel perioodil olen ma hästi aktiivne suhtleja, ma käin sõpradega väljas, tutvun uute inimestega, naeratan kõigile ja elu tundub olevat ilus. Aga see ei kesta kaua. Mingi hetk tekib pikem periood, kui ei taha enam midagi teha. Alustatud asjad jäävad pooleli, olen jätnud ka tööle minemata, sest on raskusi või pigem ei viitsi voodist püsti tulla, kaob söögiisu ja soov inimestega suhelda, öösel olen leidnud end ka nutmast täiesti põhjuseta. Kuna olen ka suhtes, siis iga pisemgi asi viib selleni, et hakkan mõtlema üle. Iga väiksemgi „ei“, mis on näiliselt tegelikult tühine, viib selleni, et tekivad mõtted, justkui vastaspool ei tahaks minuga enam olla. See viib jällegi pisarateni ja viimane kord oleks suhe laiali lagunenud, sest lahkusin kodust kuna arvasingi, et minuga ei soovita enam olla. Sellised mõtted lükkavad mind ka kaaslasest eemale – ma ei suhtle temaga palju, vastused on napid ja piirduvad mõne üksiku sõnaga. Teile kirjutama ajendaski see, kui sõnagi lausumata kodust lahkusin ning hiljem kaaslasega rääkides selgus, et tegelikult ma mõtlesin lihtsalt üle ja kõik oli korras olnud, kuni ma nö endasse tõmbusin.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psühhiaatrina võin kinnitada, et stressikolle tekib kergelt, kui inimene ei ole leidnud oma andekuse rada või ei ole saanud sellel alal tegutseda. Inimene ju väärib seda, et ta on õnnelik. Kui ta peab tegelema sellega, mis teeb õnnetuks ja ei paku rahuolu, on probleemid kiired tulema. Nimetan seda Töö-Vankri valdkonnaks. (Taevalaotuses selle sümboliks Suur-Vanker).
Teiseks on nn Lapse-Vanker (sümboliks Taevakaarel Väike-Vanker).
Kolmandaks. Kodusuhe - Mina ja Tema - need nagu kaks ringi mis teineteist osaliselt katavad. Seda ühisosa tuleb hoida ja suurendada - see ju oluline mõlemale. Stress tekib kas ühisosa vähenemisest või kui peatähelepanu suundub liigselt sellest ühisosas eemale.
Neljandaks. vt eelnevatest vastustest stressi vähendamine (Enneti palve esimene samm) ja kehaline aktiivsus.

Õnn on see, mille kaotasime – enam pole.
Õnn on see, mida ootame – praegu ei ole.
Õnn on olevikus ja see mis meil on. Ja seda on meeletult palju!

Väikseid mõõnaperioode on olnud kõigil, see annabki elule "maitset", õpetab ennast veidi muutma ja karastama.
Päikest,
Jüri O.-M. Ennet