Depressioon, ärevushäire, bipolaarne häire? 18.08.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Suve algusest alates on mind vahelduva eduga külastanud meeletu kurbuselaine. Kui esimest korda see hoog tuli, siis ma lihtsalt nutsin hüsteeriliselt ja küsisin emalt, et mis see elu mõte üldse on? Tulevik tundus nii tume, peast käisid läbi mõtted, et elu pole elamist väärt, ma olen kasutu, ma ei saa millegagi hakkama jne. Mind valdas kohutav hirm. See laine jäigi mind külastama, vahel pikemalt, vahel lühemalt, umbes nii paar korda nädalas ja maksimaalselt tunnike päevas. Aga augusti algusest saati on see täiesti talumatu. Kogu aeg on nutt kurgus, millelegi keskenduda ei suuda, kogu aeg valdab kohutav hirm ja kurbus, üksi kuskile minna ei taha/ei julge, tühistan kokkusaamisi, sest suudan olla ümbritsetud vaid kõige lähedasematega. Avan hommikul silmad - tahan nutta. Puudub selge põhjus, kuid hirm ja kurbus on laes. Jalutamas käia ei julge, kardan, et midagi juhtub. Ei suuda absoluutselt emotsioone kontrollida. Raamatuid lugeda on raske, seriaalide vaatamine ajab nutma (vahet pole kas liiga kurb või liiga õnnelik-ikka nutan). Tunnen päevad läbi, et elan kui vati sees, olen kui teises dimensioonis ja lihtsalt vaikselt lähen hulluks. Mis minuga toimub??? Mu elus on kõik praegu nii hästi, kuid ma lihtsalt ei oska enam õnnelik olla. Mul on kaks tunnet - kurbus ja hirm. Ootan ainult õhtuid, et saaks magada, sest see on ainuke aeg, mil tunnen end hästi (unehäireid õnneks ei esine, kuid pidev väsimus on siiski. välja puhanuna ei ärka kunagi) Kõik tegevused tunduvad mu jaoks mõttetud ja ma ei saa enam aru, milleks ma üldse elan... Kust sai selline jama alguse ja mida ma ette peaks võtma? Millega on üldse tegu? Ma olen teinud ise enda sisemise tasakaaluga ka ühe vea... nimelt korduvalt beebipillidega päevi vahele jätnud. Mis pole kindlasti üldse hea... kas olen ise enda hormoonid nii tasakaalust välja viinud, et hakkan nüüd hulluks minema? Viimased 6 päeva pole põhimõtteliselt kordagi rahu saanud... Mida teha?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Apteegi vabamüügist: a) Melatoniin - tund enne und, b) rahustavad teed, sobib ka tavaline soe-kuumapoolne jook (rahustab).
2) Koos lähedastega jalutuskäigud - toimib v.hästi.
3) Minu Palve esimene samm (vt eelnevast).
4) Suurte pingete korral - Psühhiaatriakliiniku valvearst võtab vastu, edaspidi - psühhiaatri jutule.

Meeleolu mõõnaperioode on paljudel olnud, paljudel elusihi otsimine ja elumõtte küsimused selles nooruses.
Igast murest saab üle! Ka sina saad!
Jüri O.-M. Ennet