Ootamatud ägedushood 01.03.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Juba mõnd aega olen hädas oma naisega, kes ärritub minu isegi üsna tähtsusetute küsimuste peale, kui küsimus puudutab mingil moel teda või tema tegemisi. Ja siis hakkab minu (st oma abikaasa) peale karjuma ja isegi sõimama. Iseäranis, siis kui ta ei oska kohe küsimusele vastata. Kusjuures varem ei sõimanud ta kedagi ega kunagi. Muidu on ikka olnud väga rahuliku, isegi kartliku iseloomuga. Ka on ta hakanud unustama ja segi ajama hiljuti toimunud sündmusi. Aeg-ajalt unustab ära, et mõni sugulane, kellest juttu teeb, on juba ammu surnud. Kuigi, kui talle seda meenutada, siis saab kohe aru.
Ehk oleks kasulik, kui asjatundjast arst uuriks tema psüühilist seisundit, kuid ma ei tea kuidas teda selle asjatundja juurde saada. Sellest rääkiminegi vallandaks tal raevuhoo koos sõimuvalinguga. See läheb tal küll üsna kiiresti üle. Arvatavasti oleks psühhiaater see küsitud asjatundja. Palun andke nõu, kuidas saaksin oma abikaasa ilma eriliste ekstsessideta uurimisele viia. Perearsti peale ma ei looda.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tegemist algava dementsusega, tegemist sellele lisaks ka aju orgaanilise psüühikahäirega.
Dementsuse puhul (olenevalt dementsuse iseloomust /Alzheimeri tõbi; vaskulaarne dementsus ehk verevarustusliku häire baasil tekkiv psüühika taandareng, mingi muu haiguse baasil tekkinud dementsus/ on teatud arstirohud saadaval ja toimivad ning selle orgaanilise psüühikahäire (sõimlemine, pahandamine, kahtlustamine jms) osas on arstirohi olemas.
Abikaasa pahandamisi ei tohi südamesse võtta - see kõik ikka psüühikahäirest tingitud.
Psühhiaatri jutule ja saata vajaliku arstirohu.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet