Psühhiaatria ja digitaalne terviselugu 18.11.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Üks huvitav teema tänapäeva Eesti meditsiinis - digitaalne terviselugu. Tänapäeval kasutavad erinevad arstid-spetsialistid Eestis digilugu ehk nn. e-tervist. Kas seda teevad ka psühhiaatrid? Kui patsiendil on tegemist psühhiaatriga (ta külastab psühhiaatrit kas ambulatoorselt või on statsionaarsel psühhiaatrilisel ravil), kas psühhiaater sisestab (või kas on kohustatud sisestama?) ka psühhiaatrilised haiguslood ja diagnoosid digilukku? Kui jah, siis kas neid on patsiendil soovi korral võimalik ka sulgeda (nõnda, et ükski arst neid edaspidi ei näeks), nagu seda peaks saama teha kõikide teiste arstide-spetsialistide sissekannete puhul? Kuidas on lood nn. aegkriitiliste andmetega? Olen kuulnud, et aegkriitilisi andmeid ei pidavat saama digiloos sulgeda. Või kuidas? Kas patsiendil on õigus keelata psühhiaatril sisestamast patsiendi tervist puudutavat teavet digilukku? Teatavasti on vastavalt Psühhiaatrilise abi seadusele psühhiaatrilist ravi ja diagnoosi puudutav teave isiku eraelu saladus ning selle edastamine väljapoole raviprotsessi on lubatud ainult isiku või tema seadusliku esindaja kirjalikul nõusolekul. Lugesin kusagilt internetist ühe juristi arvamust, et juhul, kui patsient ei soovi, et psühhiaater tema terviseinfot sisestaks digilukku, ei tohi psühhiaater seda teha (viidates mainitud eraelu saladuse hoidmise kohustusele). Kas ka Teie kinnitate sedasama või olete selles suhtes eriarvamusel? Ja veel üks küsimus - kas patsiendil on õigus psühhiaatrilist ravi osutavas tervishoiuasutuses (Tallinna, Tartu või Jämejala psühhiaatriahaigla polikliinikus või maakonnahaigla psühhiaatriaosakonnas) soovi korral keelata psühhiaatrilist infot sisaldavaid dokumente näha teistel psühhiaatritel, s. t. et teised psühhiaatrid paberkandjal tervisekaarti ei näeks?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Haiguslugude vormistamine (nii paberkandja kui digitaalne osa) on rangelt reglementeeritud ja samuti selle kasutajate ring (raviarst-psühhiaater peab nägema varasemaid dokumente; kohtupsühhiaatriaekspert tegutseb Kohtumääruse alusel ja tal on õigus ning kohustus nende andmetega tutvuda jne).
Probleem on seadusega turvatud.
Täpsemat infot (näit. relvaloa küsimuses jms) saate oma raviarstilt.
Lugupidamisega,
Jüri O.-M. Ennet