foobia üksinda kodus olemise vastu 13.11.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Koolist tulles oma koju üksinda siseneda ei julge (kardab mingeid vaime), istub ukse taga ka talvel külmaga...

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Foobia on olemuselt negatiivse sisuga tekitatud/tekkinud tingitud refleks (psühholoogid nimetavad tingituseks. Ju siis miski/keski on koduses miljöös (või sellega seonduvalt) teda hirmutanud, ka nö naljaga pooleks.
Nüüd vaja kodu kujundada kaitsvaks kindluseks: kodus kiita, selgitada, et teised sinna ei tohi tulla ja ei tule, kodused annavad turvatunnet lisaks (ka koer v. kass - kui tingimused lubavad.
Kui võimalus, siis keegi vanavanematest võiks teatud perioodi Julgustajaks kodus olla.
Aitab ka telefoniside ja selle kaudu julgustamine.
Teatud periood vajab konkreetset inimest/kõrvalabi/toetust.
Ukse taga olles helistab, et saabusin, siis uksest sisse minnes teine helistamine, et olengi toas!!!
Tabletid siin ei aita.
Kannatlikkust, rahulikkust,
Jüri O.-M. Ennet