Ärevushäire ja paroksetiin 04.10.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere !

Olen vaevelnud ärevushäire käes juba üle 8 aasta. Selle aja jooksul olen tarvitanud andidepressante vahelduva eduga kokku ehk 5 aastat ja nüüd viimased 3 aastat regulaarselt ( Paroxetine Hexal 20mg 1x päevas ) . Kuna olen viimastel kuudel tundnud, et paxeli mõju ei ole enam nii tugev ja ärevus hiilib vaikselt tagasi siis kirjutas ( asendus ) perearst välja uue AD Alventa 150mg, mis osutus liiga kangeks ja tekitas mulle kohutavaid paanikahoogusid mitmel päeval. Võtsin ühendust oma õige perearstiga, kes vähendas Alventa doosi poole võrra , kuid endiselt tekkis meeletu pearinglus, tasakaaluhäired ja paanikahood...Ühel päeval hakkasin tööjuures lihtsalt nutma ja läksin koju, mis ei ole üldse minu moodi sest olen eluaeg olnud kinnine ja võitleja tüüp...rääkimata siis nutma hakkamisest. Võtsin uuesti ühendust oma arstiga, kes käskis Alventa võtmisest loobuda ja tagasi minna paroksetiini peale. Lisaks kirjutas välja ka xanaxi ( 0,5mg ) mida vajadusel võtta. Enesetunne paranes küll oluliselt, kuid see pole ikka päris see, mis aastaid tagasi, kui esimest korda AD võtma hakkasin. Siis tundsin ennast inimesena ja kõik oli ülim...Nüüd olen proovinud võtta paroksetiini ka koos xanaxiga ( küll pool tbl..küll terve ) ja tõesti rahulikuks muudab küll...aga ka meeeletult uniseks, kohe väga väga uniseks teeb seega xanaxi peale ka ei looda ja tassin neid kaasas vaid juhuks, kui peaks paanika- või ärevushoog tekkima. Lisaks võtan aeg-ajalt südame vahe/lisalöökide vastu pool tbl propranololi, mis arsti sõnul on tekkinud ärevusest. Nädala pärast on perearsti aeg aga ma ei teagi mida teha...uut rohtu enam proovida ei julge, psühholoogid/psühhiaatrid mind ei " tõmba " kuna minu jaoks on veider silmast silma võõraga suhelda ja oma muredest rääkida. Pealegi olen veendunud, et ega sellest mingit kasu poleks nagunii. Üleüldse pole mu elul abosluutselt mitte midagi viga...kõik on justkui super aga see enesetunne ja sundmõtted ei lase päris rahus elu elada. ( Võimalik, et elu jooksul on olnud ärevaid perioode, mis praeguse sesundi on esile kutsunud aga need olid ammu...väga ammu ) . Ahjaaa, joogas käin ka. Rohkem ei teagi mida teha. Kelle poole pöörduda, kes ka tõsiselt minuga tegeleks siira mure tõttu mitte lihtsalt töö tegemise eesmärgil....

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ärevushäire olemus on nagu aurukatlad liigse stressi-auruga. Auru tekib liigselt antud aurukatlasse (inimesse) liigselt. Auru tekib hierarhiliselt: 1) alul emotsioonide tasandil, 2) siis psüühika tasandil, 3) siis kehalised liigsed aurud e kehalised kaebused ning 4) siis sotsiaalsed vaevused. Kui inimesel on juba sotsiaalse tasandi häireid, siis need eelnevad on ka kindlasti. Ravi puhul tuleb seda hierarhiat arvestada ja 1) , 2), 3), 4) muuta.
a) Nelja valdkonda vaja mõjutada.
b) Liigne aur välja - rohi ja harjutused ja "uued prillid" Rohi on vaid 1/10 muu on 9/10 ja rohkemgi veel. vt varasemast minu raviprintsiipi - ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid"
c) Aurukatlad tugevamaks muuta
d) Leida ja mõjutada liigse auru tekitavaid põhjusi.
Tegevusväli on suur.
Igast ärevushäirest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet