Mida teha ja mis toimub 16.09.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, olen 18 aastane poiss, ning mureks on halvenenud mälu. Olen tegelenud spordiga peaaegu terve elu, ei joo, ei suitseta, kuid umbes 2-3 kuud tagasi algas vaikselt mälu halvenemine, asjad ununevad kergesti, on raskenenud süvenemine asjadesse ning on hakanud ausaltöeldes elu natukene segama. Algulses ei olnud häireid nii palju kui praegu endaarust. Hetkel on elus üsna raske etapp ja ema ütleb et see mis seda tekitab on kas keskendumishäire või stress, kuid minu tõeliseks hirmuks ja küsimuseks on see, et kas see ei või olla näiteks alzheimer? Muretsemine ja lugemine selle raske tõve kohta on järsult mu elu veel rohkem segama hakanud. Mainin ka juurde et toitun üsna korralikult ja ei tea milles asi on? Magan ka enamvähem oma tunnid täis, lisan ka juurde et kunagi on veel olnud taolisi kohti elus, kus hakkan mingit haigust kartma, aga seekord mõtlen asja tõsiselt kuna ei oska sel olukorral seisukohta võtta.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Alzheimeri tõbi tuleb (kui ta tulla tahab) vanavanemate vanuses, noortel seda haigust ei ole.
2) Oluline on töö- ja puhkerežiim. Et päevaplaan reaalne oleks ja olulisemad asjad esiplaanil - muidu kulub energia pudi-padi peale ja vajalik jääb tegemata - siit stress ja rahulolematus. Seega päevaplaan, puhkeplaan - optimaalne.
3) Kehaline aktiivsus (Terves kehas terve vaim!) on loomulikult kasulikaga mõõdukas, tervis kosutav. Aga mõttetöö-mälu tarbeks on kasulik ka nn. ortostaatilised harjutused (pea üleval - pea all - pea jällegi üleval). Lihtne ja hästi toimib minu Palve-Meditatsiooni harjutuse esimene samm
(vt. otsinguga).
Paranda aju verevarustust ja seega kogu psüühilist tegevust, rahustab ja vabastab pingeist nii keha kui psüühika. (Teen seda harjutus igapäevaselt aastakümneid!).
Mõjub mulle hästi, mõjub ka sulle.
Mida arst, kelle juures käisid, sulle soovitas? Tee temaga koostööd.
Kas see tohter oli psühhiaater?
Mitmesugused kartused lähevad ärevuse-foobiate valdkonda. Kergel kujul on seda häiret kõigil.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet