Kuidas käituda pokkerisõltlasega? 13.12.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen noor neiu kes elab peagi pool aastat oma elukaaslasega koos .Ta sõltuvus hasartmängu vastu on jõuliselt kasvanud ja seisund kriitiliseks kiskunud ,eitea kuidas käituda või kust abi otsida?
ei ole varem selle teemaga arstile pöördunud ,ta paneb alati kõik oma rahad mängu ,kui kaotab võib puhkeda nutma ,läheb närviliseks ,suitsetab 10 minuti jooksul paar suitsu ära ,loobib asju ,lõhub ,peksab seinu ,läheb hüsteeriliseks ja siis jään mina ette ,et mina olin tema mängu kaotuses süüdi ,mina segasin teda ,rääkida ma temaga ei või mängu ajal ja nii see kestab päevast päeva ja tunde mängib järjest ,isegi öö läbi üleval tihtipeale ,viimaselajal tekkinud enesetapumõtted ,langeb sügavasse masendusse ,võtab noa ja kaob sellega vanni ja on umbes 20 minutit seal siis tuleb välja rahuneb maha ja hakkab uuesti mängima .Nüüd võttis minult salaea raha 150 eurot arvelt ja sellest tekki selline seis ,tahan seda inimest aidata ja ta peale selliste asjade tegemist alati vabandab ja nutab ja räägib et tal on raske et ta on haige ja tunneb seda aga ta tahab muutuda et ma aitaks teda ,ma armastan teda ja tahan talle kõike paremat aga kuidas ma käituma pean ? kuidas ma pean reageerima ,või kuidas olema ? ma kardan et ütlen midagi valesti ,et mis võib teda ärritada ,kas tema süüdistamine ei ole ju õige tegu ? ma palun teilt abi MIS MA TEGEMA PEAN?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Probleem mitmekihiline ja mitte lihtsamate valdkonnas.
1) Psüühika toimib nagu sõltlasel: psüühiline tung (juba mõte mängust "paneb mahlad tööle" ja ka kehaline tung (avaneb kaardilauas jas seal tegutseb juba "teine Juku"
2) Isiksuse omapära oma mitmekülgsuses, eesmärgid-sihid on valed ja seega isiksuse-energia läheb ka valesti.
3) Impulsihäire (enne tegu ja hiljem mõte, arusaamine lühiaegselt, kui sedagi. Kui mängulaud teele ei jää, siis impulsi toimet ei tule. Arvutis aga - nupuvajutus.
Seega:
a) psühhiaater - tema abi ja soovitused,
b) elusihid paika (töö-vanker ja lapse-vanker),
c) eluviisi muutmine - uue-inimese kasvatamine,
d) Mina (Ego) asemele Meie prioriteet.
NB igale tema nõudmisele järeleandmine ahistab ja orjastab sind!!!
Jutud ei maksa, maksab tema poolne uuele rajale minemine, arsti juurde jne. Kui aga hindab mängimist elukaaslasest tähtsamaks, siis ... oled sinagi temale mängukannikene, orjatüdruk, viha maandamise, raha varastamise "hoiupõrsake" jne.
Vabandamine on tühiühik, tegusid on vaja!
Teod maksavad!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet