Lein. Emotsioonide kontrollimatus 01.12.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Ma alustan algusest. Minu suurim mure on see, et mu väga lähedane sõber suri ära, kes oli mulle venna eest ja ma ei oska tema kaotusega leppida. Mul on ka varem olnud kogemusi sellega kui keegi ära sureb ja on matused, aga sellist leina ei ole ma eales tundnud. Mu sõber kes oli 18-ne aastane, tegi "arvatavasti" enesetapu (uppumissurm.) Ta meenutas mulle mind ennast. Pole kunagi kohanud kedagi nii siirast ja ausat inimest nagu oli Tema. Peamine mure on selles, et ma kaotasin ta sel aastal 26-ndal augustil ja minu lein kestab ikka veel. Ma ei oska enda emotsioone kontrollida, ma olen ärevil, ei saa magada, näen nägemusi/luupainajaid/kuulen hääli ehk teisisõnu ma lähen lolliks. Ma ei oska midagi teha. Pole käinud ka Tema haual-kardan, et kaotan ta siis igaveseks, et leian siis mingi rahu ja Teda ei ole enam üldse. Ja võimalik, et see on idiootne mõte, aga ma tunnen nii ja see mida tunnen ei saa nõmedaks või rumalaks pidada. Mul pole jaksu isegi oma pojaga mängida. Tahan olla koguaeg üksi, nutan vahetpidamata. Ma igatsen Teda niii palju, et ma ei jaksa ega taha seda vastikut valu tunda enam. Mida ma tegema pean? Kas see ei lõppegi kunagi ära? Ma ei ole enne nii tundnud ja see häirib mind, et ma ei saa nende tunnetega hakkama. Mis toimub?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Apteegi vabamüügist on saada - Melatoniin. Hea und soodustav, võtta õhtul, kahjulikke kõrvaltoimeid ei ole.
2) Kehaline aktiivsus - vabastab liigsest pingest, tugevdab keha ja vaimu. Tervemas kehas on tervem psüühika ja parem meeleolu.
3) Psühhoregultoorsed harjutused - vt Minu Palve-Meditatsiooni esimene samm.
4) Elusihid konkreetseks ja siis sellel suunal "purjetada".
a) Kaks Vankrit meil ju vedada: Suur-Vanker e elukutse (milles andekas või isegi geniaalne) ja
b) Väike-Vanker e lapsevanker kui selleks aeg ja võimalused sobilikuks osutuvad. Võimalusi tuleb ise aktiivselt kätte võidelda.
5) Elu jätkub, mälestused jäävad, Rõõmsameelsus tõstab elujõudu, töövõimet, Loomevõimet.
Võitlusvaimu soovides,
Jüri O.-M. Ennet