keskendumisraskused, pidev väsimustunne, probleemid mäluga 21.10.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Viimasel ajal on mul süvenenud probleemid keskendumisega. Tööl (töötan puiduettevõttes pingioperaatorina) olen viimasel ajal hakanud enda hinnangul varasemast tunduvalt rohkem vigu tegema - töökäsu/joonise valesti lugemine, pingi seadistamisel mingi tööoperatsiooni äraunustamine või (just tähelepanematusest, mitte oskamatusest) valesti teostamine jne.

Eelöeldule lisanduvad mäluprobleemid. Näiteks on mul raske veidigi pikemat teksti lugeda (rääkimata näiteks mõne raamatu läbilugemisest), kuna loetu mällu "salvestamine" võtab üsna pikalt aega, vahel loen mõnda lõiku/lehekülge mitu korda tekstist arusaamiseks jne.

Aastaid on mind vaevanud ka praktiliselt pidev väsimustunne olenemata ajast ja kohast. Kodus olles tahaks muudkui ainult pikali olla, muuks nagu väga ei jätku jõudu. Ka kipun teatud olukordades üsna kergesti ärrituma, kui keegi näiteks midagi küsib ja tunnen, et ei suuda sellele (vähemalt mitte sel momendil) keskenduda.
Ilmselt küll ei aita minu probleemide lahendamisele kaasa ka kolmes vahetuses (öine, õhtune ja hommikune vahetus) töö.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Perearst ja ülduuringud - sealt selgub vajadusel üht-teist.
2) Korralik puhkus. Puhkus taastab kehalise ja vaimse jõu. Õppida ka päeval puhkehetki tegema. Vahetustega tööde puhul seda kindlasti.
3) Ortostaatilised harjutused - lihtsaim neist on minu Palve-Meditatsiooni esimene samm: vabastab kehalistest ja vaimsetest pingetest, aktiveerib-korrigeerib aju verevarustust, reguleerib-korrastab siseelundite tegevust. Teen seda ise igapäevaselt juba 5 viisaastakut ja +, seega 5x5=27. Väga hea harjutus.
4) Märkmik - hea abimees, sama hea kui hea mälugi.
5) Meeldejäetavaid asju visualiseerida, piltlikult ette kjutleda - aitab.
6) Plenus venter non studet libenter! Ladinlased ütlesid, et Täis kõht ei õpi meeleldi. Seega - õige toitumine, normis kehakaal.
7) Kõik harjutused-võtted (mis teiele sobilikud) ateroskleroosi ennetamiseks.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet