probleemid vaimse tervisega 12.03.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ei tea kuidas praeguses olukorras toimida...ehk saate aidata...

Asi puudutab minu ema. Ta on sügava raskuspuudega, põhidiagnoosiks on Ataxia, iseseisvalt ei kõnni, toas liigub käpuli ja õues ratastooliga, on 52-aastane, peamine ravim on Rivotril. Psüühiline tervis on koguaed enamvähem korras olnud, vahel oli depressioon, sai Amitryptillini. Seni kuni sai iseseisvalt hakkama, elas eraldi teises linnas. Eelmise aasta algusest elab minu juures. Kusagil oktoobrini sujus elamine enamvähem, kuid oktoobris märkasin, et aegajalt (mitte iga päev, umbes kord nädalas) hakkas rääkima mingeid jaburaid asju, küsis tobedaid küsimusi, ajas kellaaegu sassi...Kuna ta tegi seda harva, siis eriti tähelepanu sellele ei pööranud. Aga paraku asi hakkas süvenema, tobedad rääkimised hakkasid esinema iga päev ja nüüd see on osa elust. Ta räägib tihti minust (tema tütrest) nagu võõrast inimesest, samuti minu mehest, et siin käib üks neiu või meesterahvas jne. Vahel hakkab meeleheitlikult nõudma, et kutsuksime talle kiirabi, kuigi füüsiliselt on tal kõik korras...küsib ühte ja sama küsimust väga palju kordi, kuigi annan talle vastuse, paari minuti pärast küsib uuesti jne. Pidevalt tal esineb mingeid kinnisideid, et tahame temast lahti saada, mürgitaga, ära tappa...Vahel aga käitub täiesti normaalselt. Minu lastega mängib normaalselt, ainult ajab nimed sassi.
Ma väga loodan, et oskate nõu anda, kuidas toimida. Endal on hakkanud juba ka masendus peale tulema, sest ise ei tea, kuidas reageerida...oli normaalne inimene ja järsku nii muutus.
Oleme kirja pannud psühhiaatri vastuvõtule aga see on alles 2,5 kuu pärast...

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psühhiaatri jutule ja siis selgub:
a) kas statsionaarne ravi psühhiaatriahaiglas või b) hooldusravikliinikus, kus ka psühhiaater olemas või c) ambulatoorne ravi. Orgaaniline luululine häire, head rohud olemas.
Psühhiaatriahailga valvearst võtab igal tööpäeval vastu, ka see võimalus ära proovida - suunab-aitab-kiirendab.
Tegutsega!
Jüri O.-M. Ennet