Paanikahäire ja agorafoobia 21.01.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, 4-5 aastat tagasi algasid paanikahood, hiljem juba agorafoobia. Aasta tagasi võtsin 20 mg paroxetine hexali päevas ning sain eluga enam-vähem hakkama - sain tööl käia. Rohte vähendades aga läks enesetunne halvemaks ning pidin töölt ära tulema. Nüüd on raskusi isegi poes käimisega, kodust ei saa mõnikord väljagi. Arst tahab jälle natuke vahet teha rohtude võtmisega ning ega minagi tahaks neid enam tarvitada, kuid miski muu ei paista aitavat. Arst ei saa midagi muud teha peale rohtude kirjutamise. Olen täiesti nõutu juba. Mida teha, et kodust väljagi saaks, kas peaks ikka rohte edasi võtma? Võib-olla oleks psühholoogist abi, kuid ei saa isegi kohale minna.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Varem sellest kirjutatud hulgi.
vt. varasemaid, vt. ristkülik diagonaaliga raviprintsiipI:
a) rohu tähtsus ajateljel väheneb, väheneb vaid siis, kui teeme harjutusi.
b) harjutuste osakaal ajateljel suureneb ja saavutab optimumi antud inimese jaoks. Harjutused ja rohi käsikäes stimuleerivad organismi sisemist ainevahetust ja apteegist seda "stimulanti-rohtu" varsti enam vaja ei lähe.
c) rohtu ja harjutust käsikäes tehes kujundame organismis ka rituaal-tingituse (tingitud refleksi), s.o. rohtu mitte võttes, aga harjutust tehes organism reageerib "nagu oleks võtnud rohtu!"
d) uus eluviis - uued hoiakud ja tegutsemisviis.

Järgneb "karastamise" printsiip. Nii nagu jaheda veega karastamine käib tasa-targu, nii ka sotsiaalse keskkonnaga kohandumine (samm-sammult suuremasse rahvahulka ja kauemaks ajaks). Ennast tuleb ületada (nagu vesi-karastamisegi puhul). Tuleb kasutada ka ideomotoorseid harjutusi.

Sellised on ravimise põhiprintsiibid minu praksises - siit siis ütlung " Enneti ristkülik diagonaaliga ja ..." kodus panete sellele diagonaalindusele enda nime!

Kes teeb, see paraneb!
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet