Paanikahäire? 04.11.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, minu mure on selline, et umbes poolteist nädalat tagasi tekkis mul nõrkus ( käte värisemine, südame kloppimine jne). Üsna pea lisandus sellele ka veider tunne, seda on keeruline selgitada, aga internetist leidsin vaste ebareaalsustunne. Nüüd on mul iga päev kas pikemat või lühemat aega üks selline "hoog". Mõtted muutuvad paranoiliseks mõne halva haigusesuhtes, käisin ka perearsti juures kõikvõimalikke analüüse tegemas ja need olid kõik korras. Järgmisena plaanin minna reikisse. Aga kuna ma pole konkreetset diagnoosi saanud ( perearst arvas, et mõni viirus võib nii nõrkusena välja lüüa või on äkki lihtsalt väike stressiperiood), siis ma ei teagi tegelikult, mis mul päriselt viga on. Igatahes hakkab selline asi vaikselt elu häirima, sunnin end küll õue ja üritan võimalikult tavapäraselt elada, aga kõige halvem ongi see ebareaalsustunne, eriti tihti juhtub seda näiteks toidupoes. Minu pika ja lohiseva teksti kokkuvõtteks on küsimus - kas see ongi see kurikuulus paanikahäire ja mis ma järgmise sammuna tegema peaksin? Kas on kuidagi võimalik ka ilma kangete ravimiteta sellest jagu saada?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Psühhiaatri juures vestlemine annab selgitust.
2) Teatud juhtudel on vajalik väike eelkuur arstirohuga, siis sujuvalt muud üldtervistavad võtted. Olen üldtervistavate võtete suur pooldaja, aga ravi kiirendamiseks on oluline õige algus, vajadusel psühhofarmakon.
3) Kui on ärevushäire, siis selle valdkonna soovitusi on eelnevalt juba antud.
4) Looduslikke raviteesid jms tuleb võtta tsükliliselt - nädal-poolteist ja siis vaheaeg.
Lahendid on olemas,
iga tera tervise varasalve tuleb kasuks.
Jüri O.-M. Ennet