alkohooliku naine 22.09.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 20 aastat elanud koos alkohoolikuga, kes oli lisaks suurtele pidudele veel kõva naiste mees. Minule teada olevalt on tal olnud 20 aasta jooksul umbes 10 3-9 kuud kestvat kõrvalsuhet. Tänaseks oleme kaks aastat lahus aga mitte minu algatusel vaid alkohooliku enda algatusel. Tal on naine, kes ootab last nad on abielus ja seda kõike kolme kuu jooksul, ilmselt purjus peaga juhtunud. Mehel just avastati ka tuberkuloos. Minu küsimus on, et kuidas saab, keegi alustada suhet ja teha laps alkohoolikuga, kellel on peale kõige muu veel ka raha mured ning miks mina ikka tahan oma ex meest aidata ning miks ma ikka loodan, et ta muutub ja tuleb meie juurde tagasi ?( meil on kaks last 15 ja 12 a) Nagu ma vähe veel oleks tema käest haiget saanud nii tema mitte hooliva suhtumise, alkohooli , naiste lembuse ja palju muude altvedamistega. Ex muidugi meeletult süüdistab mind igasugustes asjades ja mulle lausa tundub, et ta vihkab mind mingil arusaamatul põhjusel. Võimatu temaga ka sel teemal rääkida. Kas mul võib olla mingi psüühika häire, et ma siiski ei suuda täielikult temast lahti öelda nö. kaassõltuvus ja mida teha ?

Tänud ette,

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Alkohoolik süüdistabki, see on haiguse üheks tunnustäheks. Ka karm-vägivaldne (verbaalne-füüsiline) käitumine.
Alkoholism ja tuberkuloos võivad teatud haiguse etapil seksuaalsust (kvanitatiivselt) suurendada, aga rahulduse tase (kvaliteet) jääb puudulikuks.
Mõned last soovivadki, et seeläbi meest endaga siduda - niin nad loodavad.
Kuna ta laste isa, ega seetõttu see teadmine ja emotsionaalne tunne kuhugi kao. Kuna lastel isa praktiliselt ei ole, siis see emotsionaalne kurbdus-pettumus-hingevalu jne istubki südames sügaval.
On päevapealt kainuse rajale jäänud alkohoolikuid: a) kui surm terendab või mõni raske haigus, mis talle surmatunde sisse tekitab, b) suur füüsiline valu või selle saabumise tunnetamine.
Psühhiaatri käest saab arstirohtu - kui ta jutule võtab ja arsti juurde tuleb.
Sotsiaalne keskkond (töökoht) saab ka omapoolse karmi suhtumisega asja paremuse poole mõjutada.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet