Abikaasa on ebastabiilne 24.07.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

Minu naine on tohutult armukade, kahtlustav, mitte kedagi usaldav, tühiste asjade peale ärrituv, mind süüdistav (põhimõtteliselt olen ma kõiges süüdi), kergesti vihastuv ja see kõik on aina süvenev. Olen hakanud vaikselt juba selle süüdistamisega harjuma ja enam mitte tähele panema. Püüan neis olukordades võimalikult rahulikuks jääda. Kuid siiski tunnen, et see hakkab vaikselt väljakannatamatuks muutuma. Vaja oleks mingit sorti abi või õpetust, kuidas ma kõige sellega toime tuleksin.

Oleme abielus olnud natuke rohkem kui aasta, meil on 3kuune laps. Olen mures naise, meie lapse ja abielu pärast. Armastan neid mõlemaid väga, lahutuse peale ei ole ma mõelnudki (kuigi üle naise huulte on see sõna vihahoos juba mitmeid kordi lipsanud).

Olen viimasel ajal lugenud erinevatest interneti foorumitest sellise käitumise ja sarnaste probleemide kohta, mis tihti on kirjeldus justkui üksühele meil kodus toimuvast. Läbi on käinud mõiste "piirialast tüüpi ebastabiilne isiksus". Saan aru, et ma ei ole arst ja diagnoosi ma oma naisele ei pane, kuid sarnasus on küll väga suur.

Mis teha? Minu naine peab oma käitumist lihtsalt tema sünni tähtkuju (kaksikud) iseärasustest tulenevaks ja mingist arsti nõustamisele tulemisest ei saa juttugi olla.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tähtkujud jms siin ei aita.

Isiksuse omapära või närvipinge või midagi eelnevaga veel lisanduvat - seda on vaja psühhiaatri juures selgitada.

1. Üleväsimus on alati valdkond, mis tuleks kõrvaldada.
2. Stress ja suhete ebaselgus - annab muuta, parandada.
3. Omavaheline tööjaotus, eriti lapsega seos - vaja praktiline abi ja koostöö.
4. Tulevikusihid - mis teoksil ja mis tulemas, mida oodata.
5. Arutlege probleeme Lapse aspektist, et temal kõik kõige oleks, siis paranevad ka teie omavahelised suhted.

Iga terakene suhete paranemiseks on suuresti kasuks. Iga tera!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet