Paranoiline häire? 05.07.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, mure siis järgmine. Aasta aega tagasi tegin otsustava vea. Kuritarvitasin psühhotroopset ainet, mille tagajärjel tekkis tugev paranoilisus. Arvasin, et mind tahetakse tappa ja otsisin ja proovisin leida vastuseid. Otsisin inimestes märke ja igast asju, et need nad paljastaks, kuid sain aru, et miski on valesti, aga ei teadnud, kumb on tõsi, kas see, mida mina tunnen ja arvan, või see, kuidas mu sõbrad sel raskel ajal mulle toeks olid ja rääkisid, et kõik on korras. Otsisin enda peas erinevaid lahendusi. Olin igal sammul valvas ning hakkasin eirama kõiki tegevusi, kus ma tundsin ennast ohustatuna. Põhimõtteliselt hakkasin olema kodus. Olin igati tugev isiksus ning väga rõõmsameelne, kuid kes on kursis sellise haigusega, teab, et see murrab maha ka tugevaima. Sest siis ei saa enda mõtteid ja tundeid kontrollida.
Olen aasta elanud, neist pool elasin surmahirmus, teise poole olen õppinud surmahirmust üle olema. Kusjuures igasugused kartused on õnneks kadunud. Olen aru saanud, et mu mõistus viskab mulle ette liiga palju informatsiooni ning see kõik muutub kohe kahtlustavaks informatsiooniks. Ma õppisin sellega elama, kusjuures suudan jälle olla selline nagu olin, kuid vahepeal annab ikkagi mõista, et see probleem ei ole täielikult kadunud. Tegin otsustava sammu, kuna kooselu naisega on super. Naine teab haigusest ning aitab mind igati kaasa. On mulle parim ning aitab mul seista püsti, isegi kui mul on tugevad kahtlused tema truuduse osas ja tulevad luulumõtted. Oleme leidnud lahenduse, et kui ma jään mingisse mõttesse kinni, siis ma ei hakka seda mõtet harutama, vaid helistan talle ja räägin enda murest. See on alati aidanud. Teen selgelt vahet luulumõtetel ja reaalsetel mõtetel. Vahel ajab veel korra segadusse, aga kuna see mõjutab otseselt tundeid, siis on raskustunne ikka sees, ka peale seda. 10tunnised tööpäevad on vahepeal rasked, liiga palju mõtteid. Hetkel ongi kahtlustavad mõtted ainult ümber naise ja kõigega, mis sellega võib seonduda. Seda seniks, kuni tuleb uus mure, mille peal saab hakata mõte märatsema. Kui võrrelda eelmist aastat, siis olukord on siiski paranenud 70%, vähemalt kergemaks läinud. Rohte võtnud pole ja arsti vastuvõtul käinud ka mitte. Teab ainult naine, sest temale olen näidanud ennast seest ja väljast. Muudel pereliikmetel pole õrna aimugi, samuti ka mitte sõpradel (need kes teadsid, arvavad et olen saanud ammu sellest üle). Kuna naisel on valus vaadata, kuidas töö viimasel ajal on mu muutnud masendusse, on see tugevalt mõjutanud ka teda, samuti sellel perioodil mõtted süvenevad ning loovad kaose, Minu ja mu naise vahel. Mu haigus paneb mind lükkama mu naist enda kõrvalt eemale, kuigi samas ju tähendab ta minule kõike. Mida teha, kuidas iseloomustaksite mind mu jutu põhjal, ning kas on reaalseid ravimeid, mis on antud häirete vastu?

Ette tänades

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

A.N.T.S. (Alko, Narko, Toksilised, Suits) on karm värk, temaga ei mängita - tal on väga "halvad kombed" e see keemia ise põhjustab mitmeid-mitmeid psüühika- ja kehahäireid. (Ja "transportkeemiat" toiduga tuuakse meile teistest riikidest niigi hoolega sisse).

A.N.T.S. võib valla päästa ka eelsoodumusliku psüühikahäire - meil kõigil on ju eelsoodumusi nii halvaks, kui ka heaks. Kõigil.

Olukorda saab täpsustada psühhiaatri juures ja vajadusel on ka väike ravikuur arstirohuga näidustatud. Väga head rohud on olemas.

Tervislikud eluviisid ja kehalised harjutused, psühho-regulatsioon ja psühho-hügieen ning psüühika treenining, ravi, profülaktika (Edendamine, Ennistamine, Ennetamine e 3E-printsiibi rakendamine) on igati vajalik.

Riiklik alko-narko poliitika on kapitaliriigis eelkõige äriprojekt, raha, kasumlik kapitalistile, kaudsed maksud rahvale. Kapitaliühiskonnas on see eelkõige $$$ - särab ja "lehkab" vaid A.N.T.S.-ule spetsiifiliselt (vahel ikka öeldakse, et $ ei "lehka", no lehkab ikka küll).
A.N.T.S.-ul on ka teine "riiklik ülesanne" - kergelt jõminas, õlle ja antsu-uimas rahvas on "lambuke" ja tema nõudmised jäävadki õllevahu tasandile, vahu tasandile. Õllevaht varjutab psüühikas töötuse, harimatuse, madala palgaga seonduva, inimväärikuse, röövellikult kõrge elektrihinna mõju meie psüühikale, 40 000 vaesus-pere ja 20 000 sügavvaesuses oleva pere inimlikud nõudmised.

Kauaks ning paljukest meid selliselt veel sajandi lõpuks alles jääb? Minu 100.-aastaring saab 2043.a. Augustikuul juba ümber, Teie eakaaslased näevad (tervisliku eluviisi korral) sajandi lõpuosa ikkagi ära - väga loodan, et selle nimel noorsugu ennast ja ühiskonda piisavalt mõjutab.

Järeldus - eelkõige endapoolne aktiivsus ja enda rajale aitamine, siis ühiskondliku aktiivsuse kaudu ka teisi "lambukesi" aidata.

Ja riigivapil on meil lõvid ja meis endis on ka seda lõvi-loomust piisavalt Esivanemate poolt kaasavaraks pärandatud. Vaat sedamoodi, Lõvikutsikas!

Psühhiaatri jutule ja uuele elurajale.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Paranoiline skisofreenia

Lugupeetud Dr. Ennet,

soovin nõu kuidas oleks võimalik aidata 39-aastat meest, kellel on paranoilise skisofreenia diagnoos. Ravimeid pole ta peaaegu kunagi võtnud. Ise ta oma haigust ei tunnista. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ikka koostöö psühhiaatriga. Kui varem psühhiaatri jutul käidud, siis on psühhiaatril mingi ülevaade olemas ja vajadusel kirjutab ka kohe ravimi. Suure tõenäosusega soovib ta ikka ka patsienti näha.
Loe edasi

Mida teha?

Tere,

Probleem on väga lähedase inimesega, aastaid kestnud ja aina süveneb. Paranoiline käitumine on põhiline millega igapäevaselt tuleb kokku puutuda. Küll on tema asjades soritud,kappe ja ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Teatud vanuses tekivad mõnedel inimestel eakusega kaasneda võivad psüühikahäired: jälgimised, kaamerad, mõjutused jne, jne.
Need häired on hästi ravitavad, head rohud olemas.

Psühhiaater ...

Loe edasi

otsin psühhiaatrit

Otsin normaalset psühhiaatrit. Otsisin nime järgi dr Ennetit, aga ta on naisterahvas- ravis mind kunagi ammu Seewaldis ja parimad mälestused on. Ei leia teda kahjuks üles. Mul on töövõimetuspension ja ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Dr Aili Ennet (minu vennanaine) suri 9.okt. 2015.a.
Teie andmed on Psühhiaatriakliinikus ja sealsed tohtrid saavad teile vajaliku väljavõtte terviseseisundist anda. Seega Paldiski mnt 52.
Parimate ...

Loe edasi

Kas on võimalik, et olen paranoiline?

Umbes neli aastat tagasi toimus minul ajusisene verejooks. Selgus, et lisaks on mul peas ka veresoonte väärareng. Pidin minema operatsioonile sellega.
Peale operatsiooni ütles mulle arsti, et see ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Selle info põhjal paranoilisust küll ei ole.
Iga inimene on huvitatud oma tervisest, eriti kui see aju-pea piirkonnaga seotud on. Kuna sellest pidevalt mõtlete, siis selline see probleem teil ongi. ...

Loe edasi

Paranoiline luul

Mure tädi pärast, ütleb et temal ei ole midagi. Aga ehtsad luulud käivad. Uurisin internetis vastab täpselt järgnevale:
Paranoiline luul on luul, mille puhul haige on veendunud, et teda tahetakse ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Orgaaniline luululine häire.
Kui rohtu ise ei võta (mida psühhiaater kirjutab, head rohud olemas), siis vajalik haiglaravi. Psühhiaater annab teada, et kuidas see asi korraldada tahtest olenemata ...

Loe edasi

Paranoia

Ma tunnen, et ma olen paranoiline....mitte et ma kedagi ohustaksin v oleksin ohustanud, aga ma kujutan ette, et mu naisel on keegi teine....Oskate öelda, kas ma peaksin pöörduma psühholoogi v psühhiaatri ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Millele tugineb see kahtlustus? Mida abikaasa selles küsimuses räägib?

Paranoia on reaalsusele mittevastav mõtlemine, on ravitav psühhiaatri juures. Reaalse elu suhteid-usaldust saavad partnerid ...

Loe edasi

Haigusekahtlus

Tere
Minul on põhimõttelisemat või filosoofilisemat laadi küsimus:
Kui inimene muudkui kahtlustab, siis võib see tähendada, et ta on paranoiline. Kui aga kõige hullemat laadi kahtlustused tõeks ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Skeptik-kahtlustaja peab iga inimene parajal määral olema. See kahtlustamine peab teatud raamidesse mahtuma ja ei tohi igapäevaelu segada. Tegeleda enda probleemidega, kaudseid asju ja endasse mittepuutuvaid ...

Loe edasi

mul on kõik häired

Tere!
Minu vaimsete probleemide ajalugu on pikk. Aga ainult paar korda käidud psühhiaatri jutul. Võiks rohkem, aga kardan neid.
Ma ise arvan, et kõik algas varajases lapsepõlves. Ei tea isegi ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Alkohol ei ole lahendiks. Alkole ei. Kehaline tegevus annab enesekindlust, usku endassee - tegeleda. Psühhiaatri jutule kindlasti - väga head rohud olemas, miss selle mõttesõlme-puntra aitab lahti kerida. ...

Loe edasi

Paranoiline isiksus

Tere,

Tean, et paranoiline isiksus kuulub isiksushäire alla. Tahtsin teada, et mis annab tõuke paranoia tekkele? kas see on päritav? Või lihtsalt tingitud keskkonnast, kus elatakse?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

KÕIK meie psüühikas on ühelt poolt pärilikult ette antud ja teiselt poolt tingitud keskkonnatingimustest, meie eluviisist, enesekujundamisest (kehaliselt, vaimselt, hingeliselt).
Kui leida oma isikuomadustele ...

Loe edasi

paranoiline psühhoos

Tere! Minu sõbrannal diagnoositi paranoiline psühhoos. Kuna olen abielus tema tädipojaga, siis tunnen muret, kas see on pärilik haigus ja kui suur on tõenäosus, et ka minu mees ja laps sellesse haigestuda ...

Vastas dr Jaanus Mumma

Ei mksa üle muretseda.Tõesti ka vaimuhaiguste osas on pärilikkusel
oma osa,kuid siin on veel üsna palju ebaselget.Vaimuhaigete vanemate
järglsed võivad olla täiesti terved.Samas võib haige ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: