Sundmõtted, obsessiiv-kompulsiivhäire 07.04.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Obsessiiv-kompulsiivne häire on diagnoositud mul 2010. aastal, kus pöördusin igasuguse nakatumishirmu tõttu psühhiaatri vastuvõtule. Nõelad, veri ja kõik selline oli mulle vastuvõetamatu, kartsin nakatumist mõnda haigusesse, hiv-i ja nii edasi. Praeguseks on see hirm enamvähem kadunud, kuid haigus on edasi arenenud, on pidevalt surmamõtted. Kui kuskil midagi juhtub, põleb, inimene ära sureb...ja toimub lähedal mu elukohale, siis arvan, et mina olen süüdi, tekivad kujutluspildid, hakkan neile vastu vaidlema, vahel saan võitu ja siis tulevad ikka jälle tagasi. Praegu on see periood, kus ma ei suuda nendele vastu vaielda. Seostan kõike sündmusi, mis surmaga seotud, endaga, kui see toimub minu lähedal. On olnud nii, et kus kõndisin tänaval, üks vanainimene tuli ka vastu...läksime üksteisest mööda...pärast tuli kiirabi, siis hakkasin ette kujutama, et sellele vanainimesele tuli kiirabi järgi, et äkki jälle mina olin süüdi selles, kuigi ei põrganud temaga kokku ja tõenäoliselt ei tuldud ka talle järgi kiirabiga. Ma saan oma lollidest mõtetest aru, aga ei suuda nendele vastu seista. Üleelmisel suvel ujusime sõpradega karjääris kõik oli korras...ujusime ära ja läksime koju. Mõni päev hiljem kuulsime, et seal karjääris uppus üks inimene ära...jälle hakkasin endaga seostama, et äkki puudutasin teda jalaga ja uppus ära...sain oma väärmõttest aru ja nüüdsest olen võitu saanud. Aga paljud surmamõtted on jäänud, samuti mõistan end nendes süüdi ja see vaevabki mind. Periooditi on olnud ka paranemismärke, siis ei ole rohtu võtnud, nüüd olen võtnud pool aastat rohtu, aga miski ei aita, olen võtnud Serogueli 300mg ja estsitalopraami
30mg, esimest õhtul ja teist hommikuti. Mis mul siis lõppude lõpuks viga on? Kas valed annused, vale diagnoos? Need mõtted on kui mulle reaalsed, et äkki mina olengi midagi pahatahtllikku toime pannud. Kas on tõesti tajumises häired, et ma ei suuda mõelda reaalselt õieti? Praegu on väga raske ja on hirm, et ei saa oma häirest lahti.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mõtlemise vormilisi ning sisulisi häireid on palju: ärevushäiretega seotud, obsessivsed mõtte- ja tegevushäired, ülekaalukad mõtted, luuluspektri mitmed variandid jne.
Koostöös raviarsti-psühhiaatriga saab selgust, arstile vaja selgesõnaliselt oma tunnetest, ravimite toimest või siis mitte-toimest tagasisidet anda, koos edasipidise tervisetugevdamise plaane teha.

Peale arstirohu kindlasti ka muid tervisetugevdamise "nippe" mitte unustada. Harjutused. Elurežiim. Elusihid. Hingehoid. Psühhoregulatsioon.

head koostööd raviarstiga soovides ning harjutamist!
Jüri O.-M. Ennet