Probleemne laps või lihtsalt teismeline? 24.02.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tegemist minu vennaga! Ta on hetkel nüüd juba 14. Ja võib tunduda lihtne mure: ta istub päevad läbi kogu aeg arvutis, temaga rääkida üldse ei saa, ta kas nähvab või saadab roppustega toast minema. Eelmisel aastal oli tal probleeme koolis käimisega, aga selle kooliaasta alguses tundus, et asi läheb ülesmäge, tal tekkis ka pruut. Ja oli tunda, kuidas see on muutnud tema käitumist natuke paremaks, koolis käis ka ilusti ja hindedki olid paremad. Ta käis algklassid väikses maakoolis, kus hinded olid 4 ja 5-d, linna kolides muutus aga kõik, võiks arvata, et asi on lihtsalt kohanemises jne. Nüüdseks on ta juba samas koolis käinud kolm aastat. Arvuti kõrvalt leiab ta õnneks vahel ka aega jalgpallitrenni jaoks ( milles ta on väga-väga osav). Nüüd selgus, et ta ei ole tegelikult kuu aega koolis käinud. Ema läheb hommikul tööle nii, et vendki temaga koos bussijaama kõnnib, aga hiljem kui ema vaateväljast kaob, kõnnib sama targalt koju tagasi, ema e-maili paroolid oli ka välja nuhkinud ja saatnud sealt ise õpetajale tõendeid, seega ema ei teadnudki midagi. Ta sõimab, ropendab ja solvab ema selliste sõnadega, et seda on lausa raske kirjeldada. Oleme mõelnud variante, et äkki on tegemist koolivägivallaga vms... Aga kui ema on õpetajaga vestelnud, on selgunud, et ta on klassis seltsiv ja teeb nalja, pigem ise siiski on see, kes vähel teisele halvasti ütleb. Selline tunne on, nagu ta vihkaks meid (perekonda) kõiki. Kui arvuti käest ära võtta või internet välja lülitada, läheb ta hulluks ja hakkab märatsema! Ei taha ka seda, et ta hakkaks kuskil linna peal kolamas käima ja satuks kuidagi halba seltskonda! Proovisin igatmoodi temaga täna rääkida, ise rahulikuks jäädes ning erinevatel teemadel, aga ikka tuleb vastuseks roppusi ja see, et ma tõmbaks uttu ja teda ei huvita! Mida peab üks lapsevanem sellises olukorras tegema. Ema ise on ka kahjuks selline, kes ei lähe kooli ja ei räägi õpetajaga, vahel tundub nagu ta on alla andnud... saan aru, ta ei oskagi midagi peale hakata. Kuidas selline suurt kasvu 14aastane psühholoogi juurde vedada, kui ta kategooriliselt keeldub, me oleme sellest rääkinud... iga lahendus mida oleme välja pakkunud või kui oleme üritanud teda mõista või temaga rääkida- järgneb sellele vaid uus suur maailmasõda :(((

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Selle jutu põhjal läheb mõte:
a) arvutisõltlase peale,
b) isiksusehäirete, mis avalduvadki noorukieas, valdkonda,
c) kasvu ja/või kasvatusprobleemidega seonduvale.

Kui pruudil mõistust veidi enam, siis tema kaudu saaks poissi veidi mõjutada, et koolis käiks ja õpiks ka. Ega see pruutki koolist väljakukkuva noormehega seltsingut soovi.
Sportlik tegevus jälle päevakorda - igati kasuks ja terviseks.

Psühhiaatri jutule soovitan ka minna.
Kannatlikkust ja tegutsemist soovides,
Jüri O.-M. Ennet