Äge stress ja ärevushäire või midagi tõsisemat? 25.12.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 18-aastane neiu ja juba üle kuu aja tervisega hädas, muuhulgas jääb arusaamatuks, kas tegu on füüsilise või vaimse probleemiga. Probleemid algasid, kui toimuma hakkasid era-ja koduelulised muutused - muutusin kergesti ärrituvaks, hakkasin erinevaid igapäevaseid asju raskemini üle elama. Sellele lisandusid ka seedehäired. Umbes kolm nädalat tagasi tekkis ühekordne öine südamekloppimine, sestpeale on segamini olnud ka hingamine ehk on pidev vajadus ahmida õhku, mis ägeneb ärevatel momentidel. Selle probleemiga käisin perearstil, EKG oli korras ja vereanalüüsid samuti. Umbes kaks nädalat tagasi muutus olukord veelgi - tekkis ebamugavustunne alakõhus, ainevahetus kiirenes ja kaal langes, samuti muutusin veelgi närvilisemaks, õnnetumaks. Huvi kõige vastu on kadunud, ei soovi suhelda sõpradega, olen tabanud end ka kergetelt hirmuhoogudelt, kus seest väriseb ja nutt on kurgus ning arvan, et põen mõnd tõsist ja surmavat haigust. On keskendumisraskused, pidevad negatiivsed mõtted ja väsimus ning tüdimus. Kõik see hakkab häirima juba igapäevaelu, nõrgeimgi valu ja ebamugavus tekitab hirmu. Mõtete juhtimine ja muuga tegelemine ei aita. Seega soovikski teada, mida peaksin sellises olukorras tegema ja kas tasub mõne erialaarsti juurde aeg kinni panna?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimese somaatiline (kehaline) ja psüühiline valdkond tegutsevad käsikäes ja nendest ühe tugevdamine parandab ka teise poole-valdkonna tegemisi. Need psühho-somaatilised kaebused on kõrvaldatavad ja kasutada tuleb nii keha 8soomat) kui ka psüühikat.
Seega:
1) korralik puhkus ja õige-tervislik elurütm;
2) mõõdukas kehaline aktiivsus, sprtlikud tegemised, jalutuskäigud jms, mis meelepärane on. Jalutuskäigud olgu vähemalt 4-5 km piires;
3) minu Palve-Meditatsioon õpetab liigsetest pingetest vabanema, karastab psüühikat;
4) rääkida oma murest lähedastele (Lapsevanemad, kellega rohkem teineteisemõistmist on);
Sellest alustada ja seega -
Igast murest saab üle!
Kaunist aastavahetust ja toredat tegemist uuel aastal.
Jüri O.-M. Ennet