Tööstress 18.12.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Mul on küsimus, et kas mul on perearstillt võimalik saada sinine leht seoses tööstressiga? Ma ei oska seda muu asja alla liigitada. Aga peale seda, kui ülemus minust "lihtsalt üle käis", alandas mind ja kõik muu ilma igasuguse põhjuseta ja mind kuulamata (sellest juba ligi kuu möödas) ei suuda ma oma tööd enam norm.teha, üks viga tekib teise järel, vabad päevad lähevad kartes, et telefon heliseb ja jälle kuskil mingi jama on, siis olen ma süüdi. Esimene mõte hommikul tõustes on, et jumala eest juhtuks midagi peaasi, et ei peaks jälle sinna tööle minema ja tööleminek on suht hirmu all, kuna iial ei tea, mis mind seal jälle eest ootab. Ja päeva lõpus lähen nii kiirelt koju kui vähegi saan. Ma ei suuda enam muust mõeldagi kui oma tööst ja see segab mul eraelus midagi normaalset üldse teha. Nüüd on mul lahkumisavaldus sees ja nüüd saan isegi öösel paar tundi kauem magada mõeldes, et see saab varsti läbi. Aga isegi nüüd on mul väga raske tööle minna ja igasugused rumalad mõtted on peas, et sellest tööst kiiremini pääseks või vähemalt natuke puhkust saaks. Töö ise on seotud hotellindusega ja alguses oli kõik kena, aga peale ülemuse poolt alandamist ja ebainimlikku käitumist on mul väga raske iseendaga toime tulla, rääkimata tööst. Ja ma ei oska sellega kuidagi toime tulla. Meeleolu muutub kogu aeg ja kui tööl on halvasti, siis sealt tulles olen ma kõikide teiste peale tige, kuigi ma tean, et teised pole süüdi. Pidev väsimus, rutiini tunne, see et ma ei taha mitte midagi teha, millestki kuulda ja kuskil käia. See tuleneb kõik töömuredest. Ja iga päev mõeldes, et mida ma tegema peaks.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Tere! Mul on küsimus, et kas mul on perearstillt võimalik saada sinine leht seoses tööstressiga?
Kui kehalise või vaimse tervisehäire tõttu on inimese töövõime alanenud ning töö on sellises terviseseisundis haigust süvendav, siis loomulikult antakse töövõimetusleht, et inimene saaks end ravida, töövõimet taastada.
2) Nüüd on mul lahkumisavaldus sees ja nüüd saan isegi öösel paar tundi kauem magada.
Kuna olete otsustanud töökohta vahetada, siis on ju üks oluline samm elukorralduse muutmiseks tehtud. Ärge nutke taga eilset tööd ja tegemist, pöörake pilk tulevikku. Tulevikus vältige tehtud vigu, s.o. õppige enda elukogemustest.
3) Üldine kehalise ja vaimse tervise tugevdamine on alati vajalik, arstirohtude osas juhendab perearst (juhul kui neid rohtusid vaja on).
Läbi kehalise positiivse toonuse paraneb ka vaimne ning sotsiaalne toonus. Seega - kehalised harjutused ja tervislik elurežiim.
Kaunist aastavahetust