Sünnitusjärgne depressioon 21.08.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Olen imetoreda aastase põnni ema, tema peaks ometi minusse elujõudu süstima, kuid asi on pigem vastupidine.
Laps pole sünnist saati korralikult maganud ning praeguseks on mul juba aasta jagu magamata öid. Ilma liialdamata, saan magada ehk 4-5 tundi ööpäevas.
Kogu see väsimus ning tüdimus tekitab juba viha ning ängi, eluisu on ausaltöeldes otsas. No lihtsalt ei jaksa enam. Lisaks üldisele väsimusele & närvilisusele olen kaotanud iseenda. Kui enne lapse planeerimist arvasin teadvat kes ma olen ning mida tahan, siis nüüd valitseb selle teadmise asemel üks must auk. Hommikust õhtuni üritan selgusele jõuda, mida ma õppima peaksin, kes ma olen jnejne.
Kui esimesed 9 kuud andsin endast kõik – tegelesin lapsega päevad läbi aktiivselt, võimlesin, mängisin, laulsin & tantsisin, siis nüüd ma seda enam teha ei jaksa ega taha. Puudub igasugune motivatsioon. Paljudel päevadel ei jaksa ma enam väljagi minna. Kui lõpuks lähen, siis ründavad sundmõtted – mida teised minust küll mõtlevad, näen kindlasti jube välja, olen sobimatult riides vms.
Antidepressante ma mitte mingil juhul võtma ei soovi hakata, kuna mul on nendega väga negatiivsed kogemused.
Ei oska kuskile pöörduda ka, kuna enamik psühholooge & psühhiaatreid on pikemalt süvenemata mulle rohud välja kirjutanud.
Üldiselt on mul isiksusega seotud probleeme ning üldine depressioon ründab ka igalt poolt, ei jaksa enam iseenda tükke kokku korjata & tunnen, et vajan abi.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimesel peab olema julgust ja oskust puhata, magada ja seda eriti väikelapse perioodil. Ei maksa karta, et lapsukest öösel ei kuule - ema kuuleb. Öisel ajal võiks ka mõni lähedane mõnel nädalapäeval öist unepuhkust pakkuda. Seda aga kindlasti päeval. Puhkehetked päeval ja korduvad lõõgastushetked on suureks kasuks - minut siit ja teine sealt ja nii koguneb päeva jooksul oskus lõõgastuda, kogunevad lõõgastus-puhkehetked. Jälgida lihaste lõõgastumist (teha selili vaibal või voodis nn "titesiputuse" harjutusi - raputada üht kätt lae suunas, siis teist, raputada lae suunas ühte jalga, siis teist. Mõnuga. Lõõgastub liihas, rahuneb psüühika.
Õppida selgeks ka minu Palve-Meditatsiooniharjutus.
Puhkamise julgus ja -oskus on õpitavad. Napoleon magas öösel vaid neli tundi, aga päeval (hobuse selja või muudes olukordades) tegi ta vajalikul hulgal lõõgastushetki-tukastusi.
See on õpitav! Aga öine uni on ikkagi vajalik. Ka see on õpitav, juhitav.
vt. eelnevaid une-soovitusi.
Puhkus ja puhkehetked taastavad jõu ja motivatsiooni!
Jüri O.-M. Ennet