Kas abi antidepressantidest? 12.07.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.

Olen üldiselt väga emotsionaalne inimene, lähen endast ka suhteliselt kergelt välja. Elu ka suhteliselt pingeline, nii suhete mõttes kui ka materiaalse poole pealt jne. Märtsis sain naistearstilt diagnoosiks mõõdukas düsplaasia ning käisin ka konisatsioonil. Uudist vastu võttes läksin endast välja, vajasin abikaasa toetust, kuid seda ei saanud, vähemalt sellisel määral nagu vajasin. Terve nädalavahetuse tülitsesime ning sattusin kogunisti hüsteeriasse (sellist asja enne minu elus polnud), nutsin, karjusin...Pühapäeva õhtul (juba maha rahunedes) tundsin hullult põletavat (kipitavat)tunnet sees (nagu põiepõletiku sarnane), käisin ka tihedamalt wc-s, järgmisel päeval lõi alaselga valu. Perearst kontrollis uriini-korras. Käisin ka naistearsti juures, suht kohe-silmaga tundus korras, tehti ka ultraheli-korras. Edasi arenes asi selliselt, et sain antibiootikumikuuri põiepõletiku vastu (igaks juhuks) - ei aidanud. Siis oletati, et diski prolaps, ootasin kompuutrit-näitas, et enam vähem ok, närv kuskil kinni ei ole ning neid põievaevusi põhjustada ei saa. Eriti hull oli istuda (istuv töö), siis oli päev otsa põletav valu ristluu kohal ning põletas ka see, jätkasin wc-vahel käimist. Edaspidi sain veel ühe antibiootikume naiste poole pealt (igaks juhuks, minu kaitseks, nagu arst ütles)-paremaks ei võtnud. Olen nüüdseks ka võimelnud, ravivõimlemisel, saanud nõelravi ca 6-8 korda, eriti paremaks läinud ei ole. Vahepeal käisin ka soolteuuringus-kõik korras (sest tundus, et valutab soolte juures, istumisel ja kõht oli küll lahti, küll kinni, enamasti lahti). Ühesõnaga võtsin 4 kuuga päris palju ibuprofeeni, vahel ka rahustit xanax-t, kuna siis mõjus paremini, õhtul ibuprofeen + xanax (pool tableti), lisaks veel oli paar juhtumit, kui hakkas tööl valutama ka ülaselg, südame pani kiiremini lööma, lõi valu jalga jne, õhupuudus, käed läksid märjaks - perearst arvas, et ärevushäire ning soovitas võtta siis xanaxit.
Pean ka ära märkima, et jaanuaris 2011 hakkasid käed värisema, sõltumata sellest, kas olen rahulik või närvis, lihtsalt kätevärin, nt. tassi hoidmisel, peenemate tööde juures, ühesõnaga vahel värises vähem, vahel rohkem, kuid pidevalt. Alguses see ei häirinud nii väga, kuid nüüd hakkas see rohkem väljenduma. Käidud ka pea mrt ja neuroloogil - peas kõik ok. Arst arvas, et ongi selline kätevärisemise asi mul ja see ka jääb elu lõpuni. Ravi otsest ei olegi.
Nüüd praeguseks on möödas 4 kuud sellest hüsteeriahoost, seljaga olukord natuke parem, kuid pidev põletav-kipitav tunne eriti istumisel on olemas. ka tihe urineerimine (öösel mitte, öösel magan ja wc ei taha). Pandud aeg ka uroloogile, et viimast uurida, ega siiski pole midagi selle poole pealt.
Tahtsingi Teie käest küsida:
1) kas tegu võib olla psühhiaatrilise probleemiga ja vajan nt. antidepressante? (Ka naistearst märkis korraks, et võib olla tegu närvidest tuleneva valuga, et selleks olemas ravim, mis mõjubki kesknärvisüsteemile).
2) Kas sellised füüsilised kaebused võivad tõesti olla põhjustatud puhtalt psüühikast?
3) Kas sellisel juhul pean hakkama võtma pikalt antidepressante (olen kuulnud, et neid tuleb võtta päris pikalt) või on olemas mingeid muid ravimeid, mis aitaksid neid füüsilised vaevused kõrvaldada kui need tulenevad närvisüsteemist?
4) Olen mõelnud ja 2 aastat ka tegutsenud selle nimel, et last saada, kuid tulutult. Kui ma hakkan võtma neid rohtusid, kas pean loobuma pikaks ajaks lapse saamise mõtest? Või saab nii, et võtan neid kuni vaevused mööduvad ja/või jään rasedaks? Kas need avaldavad ka mingit mõju tulevasele lapsele, et ma neid enne rasestumist mõnda aega või pikemalt olen võtnud?
5) Viimases vereanalüüsis näitas ka veel, et ASAT on 53, mis on kõrgem normist. Kui ma hakkan võtma antidepressante, mis on nende mõju maksale, maole? Kuna olen oma seedimist juba vist põhjalikult kurnanud. Kõht lahti, näitajad ka normist ära. Vahepeal olen kaotanud ka kaalu, kuid nüüd õnneks enam ei lange ja osaliselt sain ka tagasi. Eks valu ja murega ei olnud söögiisu. Seda erilist isuga söömist ei ole ka praegu.

Nüüd sai kõvasti küsitud, kuid olen Teie vastusesid lugenud ja leian, et olete väga asjatundlik vastaja.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

a) AD-d ei annaks, aga rahustavad teed: teekummel rahustab seedetrakti ja kuseteede "närvilisust", rahustab üldiselt psüühikat ja soomat, vähendab nende piirkondade pingeid-spasme. Savõrra hea on ka köömnetee. Soojad joogid on üldrahustavad.
b) Minu Palve-Meditatsiooni harjutus õpetab: 1) psüühilistest pingetest vabanema, 2) õpetab enda psüühilisi funktsioone tasakaalustama, juhtima, c) parandab aju, siseelundite ja väikevaagna elundite verevarustust (viimane oluline kõigi istuva eluviisiga töötajate korral).
c) Tunnistada ja "pihtida" eneses leiduvat head, positiivset. Jaatav-optimistlik eluhoiak. Psüühiline potentsiaalide vahe (haiguslik olek vs normaal-ideaalne olek) on suur rõõmme , sest saa´me seda nüüd oma huvides rakendada. Seda rõhutasid ka Carl Gustav Jung ning Jaakobus (apostel ja Jeesuse vend kirjade järgi). vt. Jaakobuse kiri UT-st (uuest testamendist).
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

psühhiaatri abi

Kas psühhiaatri arsti abi on võimalik ka kuidagi odavamalt saada nagu näiteks haigekassa vms?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Psühhiaatri abi on Haigekassa poolt tasutav nagu teisedki eriarstid. vt internetist ja kõik saab selgeks.
Kui perearst soovitas, siis ikkagi soovitan psühhiaatri jutule käia.
Sinul on ju ...

Loe edasi

Mure

Tere. Oleks soov teada, kas saan Teilt abi endale ja elukaaslasele.
Mu kiri oleks suht pikk ja natuke kurb...Hetkel seda ei kirjutaks, ootaks ära Teie vastuse, kas oleksite nõus mu murele vastu tulema, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Tel. 56 463 830 ja lepime ajas kokku.
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

Anonüümne psühholoog

Tere! Sooviks teada saada, kas Tallinnas on anonüümseid psühholooge, kes mitte ainult kirjutavad sulle retsepte, vaid tegelevad ja kuulavad sind, raha eest muidugi?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ikka on, ka Tallinnas on. Internetis nad "ripuvad" ja infotelefoni kaudu on ka neid võimalik üles leida.
Suur abi on oma mure-probleemi rääkimisest oma Emale. Emaga olgu usalduslik vahekord ja sellest ...

Loe edasi

vajan abi

palun nõuannet . kas on tartus võimalik saada konsultatsiooni
psühhiaatri juures ? kuna elan põltsamaal oleks kergem käia tartus,
sooviksin abi enese leidmisel.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Tartus on hea haigla ja dispanser, spetsialistid kõrgelt kvalifitseeritud.
Taaralinnas on ka mitmeid erapsühhiaatreid. Saate vajalikku abi!
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

pördumise aadress

Tere! Öelge palun, kuhu ja kelle juurde pöörduda lapse psühhiaatriaala probleemidega? Kas seda abi maksab Haigekassa? Elame Maardus. Laps on venekeelne, õpib eesti koolis, aga selle probleemi kohta parem ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Tallinna Psühhiaatriakliiniku Dispanseris (Paldiski mnt. 52) on lastepsühhiaatrid ja ka -psühholoogid. Selle abi maksab haigekassa (tegelikult olete oma tööga selle ise juba ammu kinni maksnud). Tohtrid ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: