Ema alkoholism 21.11.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Alkoholi liigtarbimine algas 1992, kui ta koondati. 1999a sattus ka haiglasse krampide ning vee kogunemise tõttu kehasse. Pärast turgutamist ei tekkinud enam vee kogunemist ning endaga sai hakkama, kuigi tipsutas iga päev edasi. Nüüd sattus uuesti krampide tõttu haiglasse ning öeldi, et võrreldes 1999 aastaga on tervis tunduvalt kehvem ning on tugev maksakahjustus (nime ei suutnud meelde jätta) ja jälle koguneb vesi. Viimased kolm kuud on oma sõnul salaviina joonud ning sellest ajast on tervis tunduvalt halvenenud. Ema on 59a.
Küsimus on, et kas sellises olukorras (kui on tugev maksakahjustus) on nüüd enam võimalik alkoholismiravi teha (soovib ise Wismarisse minna) või on kõik nö läbi?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Raviks tuleb kasutada kõiki võimalusi enne surma e kui inimene veel elab, siis kindlasti. Kui on soov ravida, siis see on kasuks ja see episood tuleb ära ksutada. Osa protsesse peaajus, maksas jm. on muidugi pöördumatud, aga palju annab siiski ära teha. Osa funktsioone veidi ka paranevad, osa asju kompenseeritakse muude funktsioonidega.
Ravile ja tervislikud elukombed!
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet