Mis viga - skisofreenia, psühhoos? 17.10.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

54a naine...aastaid kimpus olnud depressiooniga, tarvitanud AD-sid. Pereelu väga stressirohke. Nüüd on vahel tundide viisi pikali ja vahib ainult telekat, samas võib tühjalt kohalt hakata röökima roppe laule või siis et tapab ennast ära....alkoholi trimpab kah mingil määral peaaegu iga päev (ütleb, et ainult vindisena tunneb end mingil määral talutavalt), juurde võtab rahusteid. Millega tegu? Kas skisofreenia või psühhoos?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kõige esmane mõte - lopsakas alkoholism. Kui see kõrvaldatud, siis võib edasi mõelda ja tegutseda. Arvan, et alkoholi kõrvaldamine kõrvaldab loetletud kaebused ja probleemid.
Alkoholism on ravitav. Alkohoolik peab ise ka soovima - teiste soovist jääb üksi väheks. Vaja oleks ka riiklikku abi (alkoholism on suuresti ühiskondlik haigus), aga praegu seda ei ole.
OKE! Ole Kaine, Eestimaalane!
Eestirahvas joob end surnuks - see ongi rahvuse aeglane suitsiid. Esivanemaist ei hoolita - nemad võitlesid ju meile vabadust. Kaasaegsetest ja tulevastest põlvedest ka ei hoolita, sest alkohol on kõigest muust tähtsam.
Mõisa viinaköögid olid selleks, et talupoja raha kätte saada ja talupoja võitlusvaim viinatopsi uputada. Veneaegne joomine oli samal eesmärgil ette nähtud - vabadusvõitlust maha uinutada viinauimaga. See alkohol on laialt kättesaadav praegugi, riigi alko-poliitika on selline.
OKE!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet