Alkohoolikust skisofreenik 08.11.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Lp. Doktor,
mul on mure oma 73-aastase õe pärast, kes elab koos elukaaslasega, kes on vaimse puudega alkohoolik. Olukord on muutunud kohutavaks. Ta on puudeastmega, skisofreeniahaige. Elukaaslane ei ole ka tema korterisse sisse kirjutatud. On tekkinud olukord, kus me ei saa aru, kas on üldsegi võimalus, et sellist inimest saaks kuskile paigutada. Sotsiaalosakonnast öeldi, et et kui inimene ei taha, siis teda hooldekodusse vägisi panna ei saa, ning sinna ei võeta ka alkohoolikuid. Jämejalas on ta aeg-ajalt olnud paari nädala kaupa, aga see ei ole lahendus, sest ka sinna ei saa vägisi panna. Oma hullu oleku ning pideva joomisega on ta traumeerinud ka minu õe puudega inimeseks, ta on infarkti läbi teinud ning poolpime, ainus mis sotsiaalabiamet on pakkunud lahenduseks, on hooldaja, kes toob toidu koju, sest alkohoolik on ka sellises seisus, et vaevalt liigub. Kas te annaksite nõu, mida sellisel juhul teha. Kuhu oleks võimalik paigutada selline inimene ja kust peaks alustama? Või ei olegi olukorrale lahendust. Lugupidamisega S.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Vaimupuudega inimese saab saata erihooldekodusse, seal psühhiaater käib konsulteerimas ja saavad vajalikku ravi. Suunamise organiseerib elukohajärgne sotsiaalosakond. Kui isik ise soovi ei avalda, siis eelnevalt vormistatakse eestkoste kohtu kaudu.
Tegutsege ja kõik organisatoorsed asjad saab korda ja ravi aspektist ka läheb siis paremaks. Kui enne seda on rahutu, siis ikka kohe haiglaravile.
Tegutsege!
Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet