Ravimi küüsis vangis 16.09.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Minu probleem seisneb selles, et olen võtnud juba üle kümne aasta ravimit nimega Rivotril 2.0. Igakord kui püüan teha omal algatusel võõrutuskuuri (arsti nõuande järgi), on võõrutusnähud nii rasked, et ma ei suuda ravimit mitte skeemi järgi võtta, mille arst on ettekirjutanud. Tunnen end juba vangistatuna selle ravimi poolt. Nii kui doosi vähendan algavad peavalu, kõhulahtisus, iiveldamine, magamatus (unetud ööd), meeletu ärevus ja tihti ka õudusunenäod. Kõik see on psüühiliselt nii koormav, et langen jälle tagasi ravimi küüsi. Kuidas peaksin käituma, ehk paluma haiglaravi?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Rivotril (klonasepaam) kuulub bensodiasepiinide rühma ja nende ravimitega on sõltuvuse tekkimise oht (kauase või ülemäärasa tarvitamise tulemusel). Võõrutamine: Rivotrili annuse vähendamine samaaegselt psühhiaatri poolt määratud teise ravimi kasutamisega (sellega nagu surume sõltuvust tekitava aine organismist välja). Haiglas (ambulatoorselt) tilguti, et organismi rutemini puhastada. Psühhoregulatsiooni õppimine, et ise pingetest oskaks vabaneda. Sportlik eluviis, et organismi enda endorfiinid mõnu pakuksid. Haiglaravi või päevastatsionaar on kindlasti vajalik, ega muidu suure tõenäosusega välja ei vea.
Kannatlikkust, suured elusihid paika (vt. Tervisemaja).
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet