üldistunud ärevushäire 16.07.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

2008 aasta lõpust südame rütmihäirete tõttu Hypothiazid, MetoZok, Imdur ja Marevan. Seoses ärevushäirega perearstilt saadud antidepressandid ei sobinud. Psühhiaatrilt palderjaniga rahusti alates 1 aprillist ja Fluanxoli alates 20 aprillist 2010. Omal algatusel joon iga päev ka suhkruvett , mis ka natuke aitab. Küsimus. Kas üldistunud ärevushäire on ravitav ja kas temast lahti saab? Mida peaks selleks veel tegema? Kui pikk on minimaalne ja kui pikk maksimaalne raviaeg? Kas üldistunud ärevushäiret tohib ravida ka nõelravis ? Kas selleks on mingid eritingimused ? Ootan Teie , kogenud arsti vastust ja nõuannet . Lugupidamisega

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kas üldistunud ärevushäire on ravitav ja kas temast lahti saab?
- On, sellega tegelevad psühhiaatrid. Sise- ja välispingete teke on suurem pingetest vabanemisest ja "hinge aurukatel" hakkabki ülepinge tõttu endast märku andma. Märku annab mitmel tasandil: hingelisel e emotsionaalsel, meelelisel e psüühilisel, somaatilisel e kehalisel ja siis ka sotsiaalsel tasandil. Seega ka ravi on mitmekihiline, aga alustuseks on AD (antud patsiendile sobilik ja õiges annuses), siis harjutused (et pingetest paremini-kergemini vabaneda ja et seda "aurukatelt" e organismi tugevamaks muuta. Ja siis uue hoiaku (eluviisi) vormine.
Mida peaks selleks veel tegema?
- Kerged kehalised harjutused ja minu Palve-Meditatsioon (esimene aste, rahulikult, pingevabalt, mõnusalt. Alul nädal-kaks teha seda istudes). Põhjalikumalt vt. raamatust "Väljavalitu"
Kui pikk on minimaalne ja kui pikk maksimaalne raviaeg?
- Sõltub häire arenguastmest (haigus noor või juba vana-krooniline haigus, harjutuste tegemise järjekindlus jms). Ka spordis on tulemused mitmekuise treeningu järel märgatavad. Kannatlikkust 2-6 kuud, see on kindlasti vajalik aeg.
Kas üldistunud ärevushäiret tohib ravida ka nõelravis ? Kas selleks on mingid eritingimused?
- Kõiki tervistavaid vahendeid võib kasutada, sealjuures ka idamaist, Hiina rahvameditsiini võtteid. Kindlasti informeerida-kooskõlastada oma tegemised raviarstiga.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet