Elekterkrampravi 31.05.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kas tänapäeval tehakse ka elekterkrampravi, kui ravimid depressiooni ja sellega kaasuva agressiivsuse ja raevu puhul ei mõju? Ja kas seda tehakse narkoosis või ärkvelolles?
Aitäh.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

EKR (see ei ole eKr) – Psüühiaatrid märkasid, et skisofreenia ja epilepsia on teineteist „nagu” välistavad haigused. Ungari psühhiaater Meduna otsis sellele teadmisele möödunud saj. kolmekümnendail praktilist väljundit ja leidiski – tekitati arstirohu-ravimiga keha-krampe, et ravida skisofreeniat. Krampravi edasine areng on seotud itaalia psühhiaatrite Ugo Cerletti ja Lucio Bini teadustöödega, mis viisid elektriga tekitatud krampravini (EKR) 1938. aastal. Kasutatakse tänapäevalgi impulssravi nimetuse all. Patsiendile ohutu ja ebamugavust (nagu mõnikord ennemuiste) ei ole.
Tehakse anestesioloogi juuresolekul, inimene on lühiaegses narkoos-unes ja ei mäleta toimunust midagi.
Näidususe määrab rviarst, tehakse haiglas. Psühhofarmakone tuleb järjest juurde, tulevad uued ning paremad ning seetõttu EKR´i satähtsus väheneb.
EKR-il analoog-seos ka sexiga (vt. "Väljavalitu", Haigemaja 6. korrus).
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet