Mälupildid lapsepõlvest 02.03.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Viimaste kuude jooksul olen täheldanud, et mul tulevad pidevalt silme ette mälupildid lapsepõlvest ja üldse möödunud ajast. See pole olnud kõige rõõmsam, aga ei saa ka öelda, et väga õnnetu aeg. Need pildid on täiesti suvalised ja neutraalsed, pole halvad ega head. Nad tulevad nagu järsku muude mõtete vahele ja piisavalt sageli, et see tunduks kummaline. Selliseid deja vu hetki on ka tihemini. Üldise meeleolu kohta võib öelda, et olen pidevalt natuke masenduses, elu on kohati stressirohke. Miks sellised mälupildid mu silme ette pidevalt tulevad?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Teeksin iseendale mõttelise ja siis kirjaliku Pihtimise alates lapsepõlvest praeguseni, et hingeelu minevikust olevikuni veidi korrastada.
2) Korralik töö- ja puhkerežiim. Puhkamist on ka vaja õppida. Paljudel on puhkepäevaneuroos-masendus, sest ei osata (ei juleta) puhkepäeval puhata. Psühhoregulatsioon tuleb suuresti kasuks.
3) Elusihid paika. Kui tuleviku-majakad selgelt silme ees, siis psüühika ei lähe minevikuradadele jalutama. Kolmandas ja neljandas nooruses (3x20-x25a, 4x20-25a) on aeg mineviku poole pöörduda. Õiged elusihid korrigeerivad ka meeleolu.
4) Masenduse korral: a) veidi AD-d, b) viis rühma harjutusi, alustada kehalistest, c) uued prioriteedid. (vt. varasemad soovitused, vt."Väljavalitu")
Head elusihtide seadmist, head harjutamist!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet