Mehe süvenev alkoholism 04.01.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Oleme oma mehega koos olnud 11 a, mees hetkel 30, meil on väike (5-kuune) laps ja hetkel seis väga nukker. Teismelisena (16-19) jõi mees väga palju (praktiliselt igal õhtul korralikult purju). Koos oldud aastatel on olnud perioode, kus mehel tõsine tsükkel: nädal aega jutti ei saa kaineks. Samuti on olnud pikemaid täiesti alkoholivabasid perioode. Nt minu raseduse ajal oli mees praktiliselt enamus ajast kaine (v.a. paar ühisürituste õhtut). Nüüd praktiliselt alates jõuludest joobes, kusjuures püüab ka teisi sugulasi/tuttavaid jooma meelitada. Olen mehele teada andnud, et mulle aitab. Mees ei julge enam näole näidata ja pakkisin tema asjad kokku, varsti viib ühine tuttav need enda juurde ära.

Aga mul on samas tugevad tunded ja meest tundes, hakkab ta jälle varsti ühendust otsima, tunnistab oma viga ja oleks jälle mõned kuud kained. Tüüpiline on, et peale sellist perioodi tunnistab, et peaks 100% alkoholist eemale hoidma. Siis mingil hetkel ütleb, et temast 100% karsklast küll ei saa ning enne sauna mõni õlu või nt Jaanipäeval on ok. Tõesti, piirdubki siis alguses mõne õllega, aga edasi läheb kõik vana rada, lõpuks jälle tsükkel, pahandused jne. Taustainfoks veel: tööalane seis on tal enamasti olnud väga ebastabiilne. Nooremana oli kordi, kus ta kaotas töö joomise tõttu (ei jõudnud lihtsalt tööle peale pidu), viimastel aastatel on ta töö suhtes kohusetundlik olnud, kuid tööandjad (2) on osutunud kelmiks (ei maksa peale tööde valmimist rahasid korralikult ja kohe ära). Mees on öelnud, et tal on piinlik, et mina hoolitsen majandusliku poole eest juba mõnda aega ning tal on masendus.

Kas minul on võimalik teda kuidagi aidata, eeldusel, et mehel ka endal tahe olemas? Kas selline karm lahkuminek mõjub pigem motiveerivalt või vastupidi, tõukab inimest rohkem alkoholi poole? Mis maksab alkoholi ravi inimesele, kel puudub haigekassa ja kas mingi ravivõimalus on ka Lõuna-Eestis olemas?

Tänud abi eest!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Alko ravi ja täieline karskus. Saunaõlle on sellele mehele juba liiast. Täieline karskus. Sõnad ei maksa, maksavad teod - ravile ja karskus. Karm otsus ja ajutine (või pikem) lahkuminek on kindlasti kasuks. Nõudmiste latt olgu selge ja resoluutne - ravi ja karskus.
Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet