Alkohol ja vaimuhaigus 11.06.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Olen 20 aastane.
Olen läbi elanud psühhootilise episoodi,ning pärast ravimite päeva pealt maha jätmist mania episoodi,mis vältas kokku 3-4 kuud.Pärast seda olen olnud rohuvaba.Diagnoosiks on bipolaarne häire.Vanuses 17-20 sai pidu peetud nagu noored ikka,sinnajuurde käis ka alkohol.Mul hakkas alkohol väga kergelt pähe.Pärast mania perioodi ei hakka alkohol enam abs. pähe.Korraks esimene lonks,siis uimasus tunne.Olen kord kuus alkoholi võtnud mitte rohkem.Praegu olen praktiliselt karsklane.Mind aga huvitab kas meditsiinis võib olla sellist huvitavat fenomeni,et kas mania perioodil saab mingi närvi sünaps nö. kahjustada,tänu sellele et ta toodab palju mõnuaineid,ning peatab selle mõnutunde mingiks ajaks?
PS! Teie vastused inimestele on väga siirad ning kohe mõnus neid õpetussõnu lugeda ja endagi peal praktiseerida.Kaunist suve!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kiitus, et nüüd karskusrajal oled. Sellega oled paljudele eakaaslastele eeskujuks. See psühhootiline episood mõjutas olulisi aju toiminguid ja omajagu tegid seda ka arstirohud. Miks? Et alko nüüd ei maitse, see on organismi kaitse ja see säilitab tähtsaid ajufunktsioone targemate asjade tarbeks. Minul oli elus 10 aastane karskuse periood (olin Eesti Karskusliidu lipumees e esimees). Hea tuju pidudel ei sõltu alkoholist ja peol saab täieliselt ilma alkoholita olla. Mul on kogemus.. Ja siis ka näed, et mõne - korraliku inimese - teeb alkohol päris jobuks. Ja ei soovi Neiu jobu-poissi ja ka vastupidi.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet