vaimse ja füüsilise tervise seostest.. 07.04.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

kui ma olin 6-7 aastane, hakkas mul selline probleem, et ei saanud õhtuti magama jääda - peale voodisse minekut kohe tuli fantoompissihäda, mis ei lasknud uinuda. selline pitsitav tunne, aga midagi ei tule. hullematel perioodidel ka päeva ajal, mäletan näiteks kui hirmus, kui see kooli ajal tuli. olin tol perioodil väga palju haige, ka haiglas, ja nii palju kui julgesin vanematele-arstidele iitsatada, öeldi mulle, et kõik on absoluutselt korrad, mingit põiepõletikku ega midagi ei ole. siis jäin vait, mida aega edasi, seda rohkem jäin vait ja seda rohkem põdesin tolle asja pärast. mäletan, kuidas nutsin end õhtuti magama, ja mõtlesin, et äkki ma olen tulnukas, kõigist teistest erinev. väike laps noh. probleem kadus siis, kui puberteediikka jõudsin, nii 12 aastasena, tekkis oma elu, oma sõbrad, oma mõttemaailm.



nüüd olen 19 aastat vana. kaks kuud tagasi hakkas magama minnes korraga tupeseenele omane sügelus ja põiepõletikule viitav pidev kipitav kusehäda. magasin öösel pideva kipitava kusehäda pärast halvasti ja ärkasin hommikul selle peale, et olin unes pissima hakanud (ilmselt pissihäda-tunde pärast - järelikult see oli reaalne?). arvasin alguses, et teine probleem tuleneb kindlasti esimesest. ravisin tupeseent klotrimasooliga ja sain sellest tundest umbes nädalaga lahti. pärast mõnda päeva või ka umbes nädalat kadus kipitav/valulik urineerimine, kuid väike põiepõletiku tunne aga jäi. sellest ajast peale on pidevalt selline õrn pakitsev pissihäda tunne, eriti otse pärast urineerimist ja magama jäädes, e. põhiliselt siis, kui muud tegevust ei ole või kui see mulle meelde tuleb. mida rohkem ma sellest lahti ei saa ja sellele mõtlen, seda hullem see muidugi on.

olen võtnud ühe kuuri nitrofurantoini ja ühe kuuri zinatit, mõlemat ilma eelneva uriinikülvita (arst hoolimatus?). kumbki ei aidanud. seejärel tegi perearst ka nii tavalise pissiproovi kui täpsema, mis siiski selgitas, et uriinis midagi ei kasva ja kõik on korras. günekoloog väidab, et kõik günekoloogilised probleemid mis saaks seda tekitada on sugulisel teel levivad ja need teistid on samuti kõik korras. kliinik.ee uroloog soovitas mul pöörduda psühhiaatri poole. tervisega kõik korras.

muidugi oli see mõte, et probleem on psühholoogiline, mulle endale ka pähe tulnud.hakkasin asjadele tagasi mõtlema, ning tõesti - 6 aastaselt said mu vanemad teise lapse, mulle jätkus tähelepanu tublisti vähem. olin pidevalt haige ja veetsin pikki nädalaid üksi kopsupõletikuga haiglas, helistasin öösel vanematele ja palusin, et mind koju viidaks.. pärast isaga juhtunud pisiõnnetust (välja väänatud jalg?) hakkasin paaniliselt tema pärast kartma. istusin öid üleval, oodates ta koju tulekut, sets kartsin et midagi on juhtunud. hoidsin hinge iga kord kinni, kui ta trepist üles tuli -kartsin, et kukub alla. nägin pidevalt unenägusid, kuitas ta suurde kappide alla jääb, autoga plahvatab jne jne. mäletan konkreetselt ühte korda, kui ma olin vast umbes 8-9, istusin vannis ja mõtlesin, et tahaksin ära surra, sest ma ei jaksa enam karta tema pärast ja ei jaksa enam oma pissihäda kannatada. pidasin ennats kõigist teistest erinevaks, halvas mõttes.. lasteaias ei olnud mul kunagi sõpru ja seega lisandus kooli minnes veider hirm, et ma haisen ja kõik tunnevad seda - nuusutasin iga päev üksipulgi kõik oma riided läbi ja tundsin enda meelest hirmsat haisu (mida tegelikult muidugi ei olnud). tagantjärgi seda kõike arvestades panin tolle "fantoompõiepõletiku" loomulikult psüühikahäireks. väikse lapse trauma sellest, et pole enam oma vanemate ainus huviobjekt, jne.


nüüd elasin ma pool aastat tagasi läbi emotsionaalselt väga, väga kurnavaid sündmusi. mitu kuud elasin pidevas mõttes, et tahaksin pigem surnud, kui elus olla, et mitte seda valu kannatada. mingeid samme ma selle poole loomulikult ei astunud ega depressiooni kahtlustada osanud, sest mu probleemid olid ikkagi konkreetsetes sündmustest tingitud ja ma teadsin, et mööduvad. kaotusvalu pole igavene. kui kõik selle aasta alguseks jälle korda sai, on olnud siiski raskusi sellest juba harjumuseks muutunud igapäevastest nutmisest lahti saada, iga asi viib mind rööpast välja ja kurvaks. ärritun kõige peale tohutult kergesti ja võtan kõik maailma mured oma õlule. samas saan ise väga hästi aru, et tekitan kõikidest sääskedest enda ümber elevandid, aga ei saa sinna midagi parata - kurvastan ikka. ilma et midagi valesti oleks. vähemalt 3 korda päevas. lisaks ei saa ma enam oma voodis magada. no lihtsalt ei saa! saan ainult oma poiss-sõbra juures.

vahepealsed aastad, see on siis 12-19 olen elanud täielikku optimismi elu, õppinud tundma ennast, elu, inimesi enda ümber, ja kõike seda armastama. oskasin olla õnnelik kõigis situatsioonides, pidasin ise ennast alati tohutult õnnelikuks inimeseks, kellel on elus väga vedanud kõigega, mis mu ümber ja oskusega selles ilu näha. lühidalt - mul läks hästi.kuni selle emotsionaalse põntsuni isiklikus elus, millest pikemalt rääkida pole mõtet, kuid mis niidaks vast jalust igaühe. kuid sellest august oleks pidanud ju probleemi lahenedes ikkagi välja tulema?


tundub kuidagi jabur, et kui ma ise endale neid probleeme täielikult teadvustan, mida siis veel üldse teha annab? kas probleem on üldse psühholoogilist laadi või istub mul põies mingi salapärane haigus, mida arstid siiani avastada lihtsalt suutnud pole? kelle poole peaks pöörduma, mida tegema? kui tegu on psühholoogilise probleemiga, siis millise, depressiooni? mis oleks võimalikuks lahenduseks?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Selle info põhjal - probleem on mõttes kinni.
Lahendus: psühho-somaatilise probleemi lahendust alustada somato-psüühilist rada pidi.
1) Väikevaagna elundite verevarustus parandada (jalutuskäigud, kehalised harjutused, minu harjutus, see Palve-Meditatsioon, see sirutus-painutus).
2) Kerged psühhoregulatoorsed võtted, et närvipingeid maandada ( ka veidi rahustat teed, vajadusel rahustit). Jälle minu Palve-Meditatsiooniharjutus - see õpetab, see aitab.
Normaalselt riietuda, et aseptilist põletikku-külmetust urogenitaaltraktis ei oleks.
3) Istuv eluviis vajab iga 30-40 minuti tagant väikevaagna elundite verevarustuse ergutamist. See on kordi tähtsam kui oskate arvata.
Kevad käes, aga ilm on petuline!
Igast murest saab üle!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Kummaline ajutegevus

Tere!

Olen mures oma vaimse tervise pärast. Nimelt, pingelistes olukordades esinevad keskendumishäired, unustan, tekivad naljakad momendid, ei suuda end kontrollida. Lisaks üle mõtlemine ning ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Teil kolm ravimit ja seda praegust skeemi jätkake: AD Flux, Vererõhuravim ja Veresuhkru korrigeerija.
Igapäevatöö on teil füüsilise ja vaimse pingega - kõik pingeid maandavad võtted (mitte alkohoolsed ...

Loe edasi

Kaitseväkke soov minna

Tere. Olen hetkel 18 aastane. 9 aastasena diagnoositi mul ala areng. Aga ma soovin kaitseväkke minna ja selleks on vaja tõendit et mul on kõik korras. Kas ma pean uuesti laste psühhiaatriasse uuesti minema ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Olete täiskasvanud ja täiskasvanute psühhiaater.
Oluline on kehalise ja vaimse tervis seisund käesolevalt (mida ja kuidas koolis asjad laabusid, millega praegu tegelete ja kuidas toime tulete.
Loe edasi

Kinnisesse raviasutusse paigutamine

Tere

Oletame, et inimesel juhtus tüli lähedasega. Tema kuulis midagi, mis teda haavas, ning ütles, et tal on nii valus, et ta tahab surra. Kahe tunni pärast inimene rahunes maha ning väitis, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kinnisesse asutusse paigutamine käib läbi Kohtu. Kohtuniku otsuse tegemisele eelneb
selle inimese vaimse seisundi uuring - kohtupsühhiaatriline ekspertiis.
Olulised andmed on ka andmed varasema ...

Loe edasi

Asperger ja sõjavägi

Kui mul on aspergeri sündroom, ning töövõimetus 80%, siis kas on oht minna sõjaväkke?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Aspergeri sündroom avaldub alates eelkoolieast (4...6. eluaastast) - see on psüühilise arengu häire ja see arenguhälve avaldub varases nooruses.
Selle valdkonna kohta on palju head informatsiooni ...

Loe edasi

Viharavi

Tere!
Kas te oskate öelda,kas Raplamaal on lastele viharavi?Meil on pojaga suured mured.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Minu andmeil on Raplamaal psühhiaater olemas ja Rapla Haigla tööd koordineerib praegu PERH Psühhiaatriakliiniku peaarst. Seega - kanalid on olemas.
Küsige, tegutsege, saate abi.
Tallinnas ...

Loe edasi

Kuidas saab kindlaks teha kas on skisofreenia?

Kuidas saab kindlaks teha kas on skisofreenia?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Psüühikahäirete diagnoosi paneb peale põhjalikku kohtumist psühhiaater, mõned diagnoosid vajavad korduvaid kohtumisi ja teatud aja jooksul selle häire dünaamilist jälgimist.
Täiskasvanud saavad ...

Loe edasi

Alkoholpsühhoos?

Tere. Räägin siiin oma elukaaslase probleemist. Kui tema tarbib alkoholi natuke rohkem kui paar õlut, siis hakkab öösiti imelikult käituma. Seoses pissimisega nimelt. Ta ei lähe selle jaoks wc-sse, vaid ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Esiteks, alkoholile täieline kriips peale, seda koos psühhiaatri abiga.
Teiseks, vajadusel (kui need öised "kulgemised" piisavalt ei taandu) psühhiaatri juures muude rohtude abil ravi jätkub.
Loe edasi

PCI

Tere. Palun kirjeldage mulle pikemalt diagnoosist PCI. Mida see tähendab, mis on selle sümptomid ja tagajärjed? Oleksin väga tänulik.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Laste psühhiaater ja neuroloog annab konkreetse vastuse Last nähes.
Laste tserebraalparalüüs (PCI - Paralysis Cerebralis Infantilis) on looteeas või varajases lapsepõlves tekkinud ajukahjustus ja ...

Loe edasi

teave vaimuhaigusega seonduva kohta

Kas ja kus on võimalik kontrollida, kas kodanik on vaimuhaigena arvel või talle on määratud vaimse seisundi tõttu invaliidsuspension või/ning hooldaja/eestkostja. Kas on võimalik saada teada eestkostja ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Tervisega seotud andmed on diskreetsed ja avaldamisele ei kuulu.
Paljud eestkokste seadmised käivad läbi Linnaosa Valitsuse sotsiaaltöötaja ja sealt saate siis andmeid, et kes seda üüri ikkagi maksab. ...

Loe edasi

Lp. doktor.

Lobisesin kogemata oma 11-aastasele pojale välja, et ravin ennast psühhiaatri juures.Kas lapse eest peaks seda kindlasti varjama ja on loota, et ta selle unustab.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Miks varjama? Just vastupidi - tekitage temas huvi terviseprobleemide vastu, vaimse tervise edendamise vastu ja võibolla saame aastakümnete pärast ühe tubli arsti, psühhiaatri rahvale abi osutama.
Loe edasi



Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: