tunnen end pinges 06.02.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen küllaltki emotsionaalne inimene, kes võtab palju südamesse. Teen tööd mis oma iseloomult mulle ju meeldib kuid ülemused ainult vinguvad. Küll ei ole üks ega teine asi hästi, see tekitab minus saamatu inimese tunde. Olukord on jõudnud selleni, et mu töö on mulle vastumeelt, telefoni ei taha vastu võtta. Hommikul on ärgates juba pinge sees, mis püsib kuni õhtuni välja.
Alles 1 kuu tagasi lõpetasin AD-kuuri (mis kestis 1a ja 4kuud) kuna mul oli obsessiiv-kompulsiivhäire. Kui selline pinge jätkub, siis olen jälle uppis omadega ja tuleb uuesti ravima hakata. Pole ju kuskile mujale ka minna, seis tööturul on väga keeruline. Kuidas saaks end aidata.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1, Olen küllaltki emotsionaalne inimene, kes võtab palju südamesse. Teen tööd mis oma iseloomult mulle ju meeldib kuid ülemused ainult vinguvad.
-Tööd tulebki rõõmuga, emotsionaalselt, mänguliselt teha. Ülemuse vingumine olgu tema probleem. Sellest vingumisest tuleb positiivne iva (nn negatiivne tagasiside, mis ongi käitumise muutmisel oluline) teada. Näitemängulisus olgu nr. üks.
2. Hommikul on ärgates juba pinge sees, mis püsib kuni õhtuni välja.
-Viitab depressioonile, viitab uneprobleemidele. Mõlema valdkonna soovitusi varasematest kirjadest lugeda ja siis teha.
3. Alles 1 kuu tagasi lõpetasin AD-kuuri (mis kestis 1a ja 4kuud) kuna mul oli obsessiiv-kompulsiivhäire. Kui selline pinge jätkub, siis olen jälle uppis omadega ja tuleb uuesti ravima hakata.
-Selle OKH puhul ühendust võtta oma raviarstiga. Ainult rohtudest (mida raviarst pakub) ei piisa. OKH puhul on harjutused väga tähtsad, eriti ideomotoorne treening - mõttes teha neid nn negatiivselt mõjuvaid liigutusi, käitumist, mõtlemist positiivses võtmes. Kui need mõttes ja positiivses võtmes välja tulevad, siis reaalsetes olukordades end nö karastada - olla sellises olukorras ja suhtuda sellesse ebamugavusse nagu karastaja tunneb külma veega karastades - veidi ebamugav, aga kõik kokku on super!
Psühhiaatrilt rohud ja harjutused,
Jüri O.-M. Ennet