prügi kogumine - depessioon? 27.01.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mure selline, et mu ämm ei ole oma poegi 5 aastat enda juurde lubanud tulla, ise külas käis küll. Nüüd õnnestus poegadel ema veenda, et ta nad sisse laseks ja vaatepilt oli päris hirmutav - ema ei olnud umbes 3 aastat midagi prügikasti visanud ega koristanud. Kõik ruumid olid nutsukesi-kotikesi täis, kõikjal tolm ja halb hais. Ema ise põhjendab seda sellega, et ühistul on väike prügikast ja kui midagi sinna viskad, tullakse kohe näägutama. Minu mees ongi seda põhjendust uskuma jäänud, kuigi tunnistab, et probleemid võivad olla sügavamad. Kas mul on õigus, kui arvan, et mu ämm vajaks professionaali abi (süüdistab ennast selles, et on olnud oma 15 a tagasi surnud mehel halb naine, lastele halb ema, halb kristlane)? Kas oskate soovitada mingit kirjandust, mida mu abikaasa ja ta vend lugeda võiksid, et mõista ema olukorda? Kardan, et ainuüksi prügi ärakoristamisest ei ole kasu...
Tänan.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lugege ilukirjandust, elulugusid jm, mis teile meeldiv on.
Ämm vajab tohtriabi, vajab arstirohtu. Rohud olemas ja toimivad hästi.
Psügivedamise süsteem on muidugi omaette "naljanumber" (mitte turu-veo süsteem vaid sund-veo süsteemiga paika pandud). Aga praegu toimivad teised "naljad" - psüühika vajab tohtriabi.
Jutt seal ei aita - puudub haiguskriitika (inimene ei saa aru, et ta aru ei saa. Tai ei saa aru, et tal häire on). Aitavad vaid tohtrirohud.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet