Närvid korrast ära 22.05.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Pöördun Teie poole murega, et mind valdab liigne närvilisus. Mind häirivad (ja viivad kergelt endast välja) täiesti tühised ja naeruväärsed asjad (ie kellegi vaevumärgatav tõmblemine, mälumishääled, pidev köhimine, mõnikord kui midagi krõbiseb jnejne), ma ei saa öösel magada, kui ei ole haudvaikus (ajateenistuses oli see mul täiesti tõsine probleem, kuna toas alati keegi norskas või nohises vms). On soovitatud küll unerohtu võtta ja olen ka võtnud, kuid see ei ole siiski probleemi lahendamine vaid pigem nähtude peitmine. Üleüldse tunnen, et närvid on korrast ära. Esineb ka kergeid ärevushooge, kuid haruarva ning tavaliselt ilmnevad need ikka mingi konkreetsema sündmuse ajendil. Olen äsja 20 saanud meessoost isik. Olen üliõpilane ning tegelen ka vabaajaspordiga (et end vormis hoida). Ei joo ega suitseta. Ei ole suhtes. Labiilne närvisüsteem.

Probleem on juba väiksest lapsest peale, kuid on pidevalt progresseerunud. Viimasel ajal on asi hullemaks läinud. Mis võiks selle alge olla, pole mul õrna aimugi.

Kuidas ma saaksin oma olukorda parandada ? Või kuhu või kelle poole pöörduda ?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Töö- ja puhkerezhiim ei ole tasakaalus. Tuleb õppida ka puhkamist (nagu õppimist, treenimist, töötamist). Tuleb õppida ka mõned psühhoregulatsiooni võtted selgeks - alusta minu harjutusest. Julgust puhkamiseks. Loodus!
Sõbrad!
Parimate soovidega,
Jüri O-M. Ennet