Paroxetin ja kehakaal 22.03.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!Kirjutan teile,kuna mul on jäänud silma teie vastustest tihti lause"Miks nii kaua arstirohtu?"Minu paanikahäired algasid 2aastat tagasi,kui oln ära põdenud raske angiini.Peale seda hakkasid pihta pidev südame kloppimine,hingamisraskused,pearinglus.iiveldus,unehäired,nõrkus jms ebameeldivused,millega kaasnes surmahirm.Algul oli need sümptomid hooti aga hiljem muutus see juba üldiseks ärevuseks,ma olin nii pinges,et ei suutnudki end enam lõdvaks lasta,lihased ja terve keha ning vaim oli nagu "tulistel sütel".Algul tegi muidugi perearst mulle kõik võimalikke südameuuringuid(Holter,EHHO)ja ka kopsuuringuid(spirograafia ja röntgen).Käisin isegi mandliopil,kuna arvati et see mõjutab mu seisundit.Selle kõige juures sõin ma regulaarselt 3korda päevas xanaxit ja kui lõpuks uuringud korras olid arvas perearst et tuleks ikka AD kuur ära teha.KIrjutas mulle algul CIPRALEXi,sellega ei saanud ma üldse magada ja jätsin ära 2nädalase proovimise järel.Aga xanaxit võtsin ikka kuigi esines ka ärevust kogu aeg.Elukvaliteet oli täesti null.Perearst kirjutas EFEXORI.Seda võtsin kuu aga mingit erilist tulemust ei näidanud ja lisaks sellele sattus mu laps raske haigushooga haiglasse ja ma sain sellest korraliku närvivapustuse.Peale seda läs minu olukod veel hullemaks ja läksin psühhiaatri juurde.Ta kirjutas mulle PAROXETINi.Kui olin kodus kom päeva tabletti võtnud arvasin et hakkan ära surema vot nii halb oli,silme ees mustad rõngad,kuumahood jms.Helistasin psühhiaatrile ja jõudsime koos otsusele et parem oleks haiglas selle raviga algust teha.See oli siis aasta tagasi kui läksin psühhiaatria haiglasse ja hakkasin seal PAROXETINi võtma,algul oli RIVODRIL ka aga kui kuu aja pärast koju läksin siis hakkasin rahusteid ära jätma.Arst ütles et kui tekib vajadus võib võtta aga olin nii tubli et peale seda enam pole võtnud ühtegi.Olen viimased 12 kuud end back in buisness tundnud.Paanikahooge pole olnud,aga mind vaevab hoopis see et olen tohutult juurde võtnud.Olen 23aastane naine ja kaalusin enne 47(olen ju ka kõigest 158cm pikk)aga nüüd olen aastaga 18kg juurde võtnud!!!!!!Kaalusin sama palju last oodates.Tuttavad ,kes kaua näinud pole ei tunne mind linna peal ära.Juba suvel,kui olin 4kuud rohtu võtnud ütles psühhiaater et paistab et olen juurde jah võtnud ning soovitas rohtu vahetada aga ma ei tahtnud,kuna muidu mulle see ju sobis ja arvasin et pole hullu.Siis aga lõpetas minu arst üldse vastõtud ära ja pidin jälle uue psühhiaatri otsima.Noh,olen kahe erineva juures käinud aga pole mingit erilist nõu ravi suhtes saanud.Mulle jäi meelde et see arst kes ind haiglas ja peale seda ravis arvas et võiks aasta võtta tablette.Nüüd olengi kuu aega pool tbl võtnud ja ühtlasi läksin ka trenni.Käin jõusaalis ,kus o erinevad "masinad"millega vastavaid lihasgruppe treenida ja ka treener kes juhendab.Üldiselt on enesetunne hea olnud,aeg ajalt on südametöö kiirem ja ise olen vahest närviline.Nüüd eelmine nädal käisin ka uue psühhiaatri juures ja ta arvas et 2kuud kindlasti võiks veel pool võtta ja siis veerandiks teha.Aga seda ju ei saa veerandiks teha,või saab?Minu küsimused on : Kas olen juba liiga kaua rohtu võtnud(hakkasin võtma 2006 aasta märtsist)?Kas äkki ei tohiks ma sellist sporti teha mis pingutust nõuab,äkki peaks hoopis midagi rahustavat tegema jooga vms?Kuidas ja kui palju lõpus võtta tbl?Ma lihtsalt tahaks võimalikult "valutult"neist tablettidest lahti saada,sest hakkab juba teist pidi deprekas tekkima kaalu tõttu ja tundub et muidu on kõik ok!

Ette tänades!
H.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Olete tubli olnud: nüüd jätke rohud ajalukku - võetud rohkelt, terve võrkpalli naiskonna jagu. Trenni tehke Mõnuga ja koormust tõstke rahulikult. Tehke teile sobilikku ja meeldivat trenni. Jõusaal kasvatab ka lihast ja seetõttu on kaalu aspektist muidki variante vaja katsetada. Hea treener on tore, hea süber - veelgi parem. Ja alles siis on peaaegu kõik OK.
Saate KINDLASTI keha (kaalu) korda.
Tervitades,
Jüri O.-M Ennet