Elu isu on otsas... 26.12.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,olen 23a naine ja kasvatan kodus hetkel 1aastast last.....peale isa surma hakkasin võtma antidepressante(2004a)võtsin 8kuud,siis olin mingi aasta ilma ja asi läx juba nii hullux,et pidin uuesti neid võtma hakkama(Cipralex 2005a)....see aasta augustis jätsin need ära olin võtnud neid 8kuud.....Ja nüüd hakkab jälle sama jama....ma olen nii õnnetu,mul keerlevad peas igasugu halvad mõtted,elada üldse need mõtted ei lase...selline tunne on koguaeg,et lähen nagu hulluks või keeran täiesti ära..kas on üldse võimalik minna hulluks nii,et sa sellest ise aru saad?? Elada ei taha enam,siis tuleb jälle see armas lapsuke mõttesse ja tema ongi see mis mind veel natuke rõõmustab,mul on südamerütmihäired ka pidevalt,mis mind endast välja viib ja paanika ning ärevuski ei puudu...ühesõnaga täiesti jube on olla,sees närib koguaeg ja kardan et ma keeran ära...mis ma tegema pean,selline tunne et hakka jälle rohtusid võtma vb läheb enesetunne natukenegi paremaks,mul ju vaja ikkagi pisike laps üles kasvatada...ma olen tõesti jube õnnetu tahax tagasi seda elurõõmu ja tahet elada! Aitäh lugemast!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Peale isa surma hakkasin võtma antidepressante(2004a)võtsin 8kuud,siis olin...
Nii noorel inimesel Isa surm on tõesti suureks kaotuseks ja lein-mure tõsine. Aga elu läheb edasi, edasi läheb Teie elu ja Lapse elu ja Lapse-Lapse (aga sinna ju veel aega). See elu jätkumine annabki jõudu ja siis raskused ei murra, vaid karastavad meid. Ka Teid. Mida enam Lapsega mängite, laulate, jalutate, seda toredam temale ja teile mõlemile - see on suurim ja parim ravim. Ümisemine-laulmine (yoga OM silbi ümisemine) ergutab vibromassaažiga hüpotaalamust-hüpofüüsi ja seeläbi kogu hormonaalset tegevust, seeläbi ka käbinäärme ainet - SEROTONIINI, mida me AD-ga (ka Cipralex) endale sisse võtame. Tegelikult ei võta me serotoniini väljast juurde, vaid juhendame-ergutame organismis olevat serotonii vajalikus suunas! Kehaline aktiivsus edendab hormoone samuti.
2) Mis ma tegema pean, selline tunne et hakka jälle rohtusid võtma... Natukene rohtu võtta võiks, natukene. vt. minu raviprintsiipi: ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid." Seega - rohtu saab vähendada vaid siis, kui harjutusi teete. Muidu jäätegi rohuneelajaks.
Väikelapse areng on nö arenguõpikuks ka täiskasvanule: a) siputused selili - sobilikud ka täiskasvanule lõõgastumiseks, rahunemiseks. b) Lalisemine - vt. eelnev ümisemise lugu, laulmine. Esivanemad hoolega-rõõmuga laulsid, laulgem siis meiegi. jne.
Sõpra vaja (Ema?, Sõbranna, Sõber, ..)
Ja korralik puhkus on elurõõmu hooratas. Minu harjutus. Kui ise ei viitsikski, siis sisendada, et Lapsel läbeb seeläbi ikka paremini ja paremini. See aitab Last ja ennastki.
Iga pesemine olgu ka rituaalne - mure maha, et Rõõm siis ihul-hingel lähemal.
Kaunist uut aastat!
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet