Mure 24.11.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Ma ei tea, mis minuga viimasel ajal toimub. Ma ei suuda enam korralikult mõelda. Koolis on hinded 3-ed kuigi varem olid 4 ja 5-ed. Ma ei suuda tekstülesannetest aru saada. Peast arvutamisega on probleemid. Inglise keeles ei jää sõnad meelde. Raamatut lugedes loen 5 korda ühte lõiku et öeldust aru saada. Ei oska kirjanditeemasid lahti mõtestada jne.
Siis on mul veel mäluga probleeme! Ei jää hiljuti toimunud sündmused meelde. Vahep. ei tule meele mida eile tegin. Siis ma lähen nt. kööki et midagi konkreetset süüa ja kohal olles ei suuda meelde tuletada miks ma sina tulin.. Ma olen sellega seoses juba piinlikesse olukordadesse sattunud. Nt. ma hakkasin ükskord ühele sõbrannale rääkima oma koolipäevast.. Alustasin jutuga kuni järsku tekkis nagu mingi müür ette... Lihtsalt ei tulnud meelde.. Tühjus haiguats..
Ma ei tea mis ma teen nüüd.. Olen alles 16 ja juba sellised mäluhäired.. Ma pole elusees nii palju kartnud kui praegu.. Kardan et olen nõdrameelne või midagi taolist.
Ma lihtsalt tunnen, et ma ei arene adasi, vaid hoopis vastupidi!
Emale ei julge ka rääkida sellest! Lihtaslt jube piinlik on!
Äki oskate öelda millega tegemsit võib olla!

Ette tänades,

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Selline olin ka mina. Põhjuseks on üleväsimus ja väsimuse olukorras on KÕIK inimesed sellise mäluga, sellise tundega.
Vajalik on:
1) korralikult puhata, uni piisava pikkusega;
2) koormust kooliväliselt veidi vähendada;
3) rääkida oma probleeme Emale, kahekesi on kergem;
4) rahustavad teed - apteegi vabamüügist saab;
5) õppimisel eristada olulist ebaolulisest (oluline on see, mis mahub spikri peale). Spikri tegemine õpetab seda olulist esile tooma;
6) tee minu harjutust - vabaned pingetest, paraneb aju verevarustus, paraneb mälu, paraneb mõtlemine;
7) võta koolitükke mänguliselt.
Igast murest saab üle!
Parimad soovid,
Jüri O.-M. Ennet