Ärevushoog tuli tagasi 18.09.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Sellest on ligi 5 aastat möödas, kui ema mul (s. 1939) Psühhiaatriahaiglas ravil oli. Ilmselt on nüüd sama haigus tagasi, kuid ei saa kusagilt kohest abi. Haiguseks on üliaktiivsus, soov organiseerida asju, mis teda ei puuduta. Iga päev saab üks kõnekaart tühjaks, aga aru ta ei saa, et oleks eriti rääkinud.
Oletasin, et kohest ravimit või ravi saades ei süvene see haigus ja läksin emaga Paldiski maanteele, et teada saada, kuidas teda eelmine kord raviti ja mis ravimitega (piimvalge kibe vedelik oli üks). Vastuvõtust ei teinud keegi emast kui patsiendist välja ja juhatati meid lahkelt otse dr. Glinkmani jutule (teadsin, et tema teda eelmine kord ravis). Glinkman jälle nähvas, et mida te siit otsite, pange dispanseris aeg kinni ja astuge mu kabinetist välja.
1) Esimene vaba aeg on kuu aja pärast
2) Sellisesse asutusse on sellist haiget väga raske kokkulepitud ajaks saada.
3) Dispanseris ei avalikustata eelmist haiguslugu (kuigi küsisin seda koos emaga).

Kuna "Eduka tulemuse saavutamises omavad tähtsust haigusliku ärevuse varajane äratundmine, patsiendi asjakohane teavitamine ärevuse olemusest, ...", kuidas siis käituda?

Perearsti juurde läksime ka koos ja mu vihjetele tuginedes anti saatekiri närviarstile. Vabatahtlikult pole ema ka sinna jõudnud, sest ta ei teadvusta kokkuleppeid ega aegu.

Seega, mida peaks võtma ette kui haigus süveneb iga päevaga, aga järjekord on kuu aega; Psühhiaatriahaigla ei anna infot ravitud haiguse ega ravimite kohta; patsient ei ilmu oma arstiaegade ajal kohale (eitab ise ka haigust)?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Minge Dispanseri juhataja dr. Ülo Kallassalu jutule. Ka valvearst saab Teid aidata, aga eelkõige Ü.K.
Kannatlikkust soovides,
Jüri O.-M. Ennet