toime minetamise aeg 22.08.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

"Amfetamiinide kuritarvitamine ongi tavaliselt seostatud kaalust mahavõtmise sooviga. Kuid nad teevad seda ainult piiratud ulatuses - nõrgendavad algul küll söögiisu näljakeskuse pärssimise teel, kuid mõne aja möödudes minetavad selle toime."

Ma tean, et Te ei ole küll sõltuvusarst ega narkoloog, kuid äkki tõesti oskate vastata, kui kaua aega läheb peale tarvitamise alustamist, et amfetamiin minetaks selle näljakeskuse pärssimise toime? Seda ei ole mitte kusagil kirjas! Oleksin VÄGA tänulik!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psühhostimulaatorite toimed on a) ühed toimed senikaua, kuni organismist ei ole veel kõik välja viidud, elimineeritud, b) sõltuvus, mis püsib ka hiljem, kauem. Amfetamiin on adrenaliini, noradrenaliini ja dopamiini ainevahetuse kaudu mõju avaldav preparaat. Toimib eelkõige läbi sümpaatilise närvisüsteemi retseptorite. Seega - tablettide asemel kasuta harjutusi, mis mõjutavad südametegevust kiirendavalt, mis panevad higistama, mis intensiivistab ainevahetust. Ja mis see siis oleks? Õige - kehaline aktiivsus ja sport! Ja saungi! Aga inimene - aegajalt Laisklooma iseloomuga - ei viitsi sportida, kehaliselt aktiivne olla. Lihtne ju tabletti neelata, ilu-arst las kõrvaldab "külgsangad" ja "kõhupelmeenid" jne.
Kehaliselt tegutsema! - see on parim amfetamiin e adrenomimeetiline stimulaator.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet