Ärevus? Paanikahood? 05.03.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Olen 16-aastane noormees. Viimased pool aastat (alates sellest ajast peale kui 10. klassi läksin, mis tähendas seda, et ümberringi olid kõik uued inimesed) on mul olnud suuri probleeme teiste inimeste ees esinemisega koolis/klassis. Näiteks tunnis, kui midagi suuliselt teeme ja ma tean, et õpetaja mind nüüd kohe küsib, siis tekib mul selline paanikahoog, et süda hakkab kiiremini lööma ja olen närviline ning lähen kiiresti näost punaseks. Kodus siis mõtlen, et miks see niimoodi on? Et miks ma üldse selliste asjade pärast kogu aeg närvitsema pean. Klassis saan ju ka kõigiga normaalselt läbi ja suhtlen paljudega, aga kui tunnis jälle mind küsitakse või pean klassi ees esinema, siis automaatselt lähen kohe närvi. Üritan küll mõttes ära blokeerida, et need inimesed kõik ümberringi on või mõtlen, et miks mulle üldse korda peaks minema, mida keegi minust arvab, aga see ei aita. Ning ma ei tea kuidas sellest üle olla. Äkki te oskaksite aidata? Kuidas sellisest asjast üle olla? Mida teha?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Esinemiososkus ja -julgus on harjutatav. Tee endale treeningpäevik: enda aspektist head ja v.head nipid, teiste jälgimisel (loetud-vaadatud) saadud tarkused. Võta asju mänguliselt.
Sport ja kehaline aktiivsus annab enesekindlust.
vt. varem esitatud "tarkuseteri."
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet