öised hirmuunenäod 22.01.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kas on kuidgi võimalik vabaneda oma hirmuunenägudest? Oleksin nõus läbima mingisuguse teraapia....
Sinna on juba 8 aastat tagasi kui lõpetasin kooselu vägivaldse mehega. Ta mitte ainult ei vägivallatsenud vaid laamendas ja alandas. Näiteks ajas ta mind öösiti üles, et talle süüa teeksin, kui ma ei nõustunud peksis mulle tooreid mune pähe või surus peadpidi supipotti, kus supp ses oli. Kui keeldusin vahekorrast, sundis mind põrandal magama, ilma padja ja tekita loomulikult ja oli talv...
Kui ma teda uksest sisse ei lasknud, lõi akna puruks ja tuli veel vihasemana sealt koos raamide ja kildudega. Kui ma töölt hiljem koju jõudsin(oli jõuluõhtu ja käisin sõbranna pool vannis, meil polnud sooja vett.)oli kogu elamine segi pekstud. Taburetiga oli isegi külmkapp mõlki pekstud jne.. jne. Miks ma üldse sellist elu kannatasin? Mul polnud kuhugi minna, see oli minu kadunud vanaema vana korter puumajas, kus elasime. Tema aga, nagu isegi aru saite, ei soovinud lahkuda.
Ühesõnaga, tutvusin toreda noormehega, kes mu oma kaitse alla võttis ja me elame nüüd kenasti 8 aastat juba koos. Ta hoiab ja armastab mind väga, aga vahel unes kiusab mind mu eksmees. Need painavad unenäod on küll vähemaks jäänud, aga kui jälle näen siis olen üleni higine, nutan, ega saa kuidagi rahuneda, kohutav hirm on.
Olen söönud antidepressante ja mul on ka rahusti, mida õhtuti võtan, aga äkki aitaks hoopis mingi muu psühholoogiline meetod mind painest vabaneda?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Aeg parandab pea kõik haavad, aga see võtab ikkagi aega.
Soovitan korralikku pihtimist. Oluline on, et ennast ei süüdista, ka möödunud aastate suhtes mitte. Elu on olevikus ja rõõmu-ootus tulevikust ning rõõmu-meenutused minevikust olgu olevikule ergutuseks.
Väike rahusti ju võib olla, aga see olgu tohtripoolse kontrolli all, et sõltuvuslikku sõprust ei tekiks. Ja ex-mehele soovige mõttes ikkagi head - ja öelge siis südamest - oled mind unes külastanud küllalt, aga nüüd hüvasti.
Mul oli habeme piirkonnas üks väike sünnimärgikene ja alati jäi habemeajamisel ette, segas, vigastasin seda. Ühel hommikul ütlesin siis südamest - ole, kui sa olla tahad, aga mine habemest ära. Ja ta liikukski habemest ära. Kui minuga seda poleks juhtunud, ei usuks ma seda.
Kui on võimalik sünnimärgikest liigutada, siis on kergemgi veel unenägu suunata, muuta, mõjutada.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet