mida teha higevaluga 09.08.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

tere
olen oma eluga täitsa sassis.10 kuud tagasi sain teada,et mu mehel on suhe temast 23 aastat noorema naisega,kellel pole isegi haridust rohkem kui 9 klassi.Selle aja jooksul oleme proovinud perenõustamist,mina söön amitriptilliini ja xanaxit [sellest tundub,et on juba sõltuvus]Lugu on jõudnud niikaugele,et lõpuks selle noore naise survel kolis mees kodunt minema-muide meie oleme koos elanud 23 aastat jameil on kolm last,kena kodu ja läbi saime ka normaalselt sinnani kuni tekkis see uus tibi.Nüüd on olukord selline,et ma ei suuda ennast enam üldse taltsutada-helistan mehele saadan sõnumeid,nutan-kuigi kaine mõistus ütleb,et sellega ei saavuta midagi.Samas kui seda tibi kõrval pole räägib mees mulle ilusaid sõnu,lohutab,vahetevahel kohtume-ka voodis-tundub,et nüüd olen mina armuke-Samas ma tunnen,et ma armastan kõigest hoolimata oma meest ja mu mõistus tõrgub eluga üksi edasi minemast.Meil on toredad lapsed,kelle nimel elada-isa on nad praegu täiesti unustanud-väljaarvatud rahaline toetus-tundub et kingitusi ostes tahab ta end vabaks osta.Tean,et vägisi ei saa kedagi kinni hoida aga tundub kui oleme koos tahab ta olla meiega.Iga paari nädala tagant on m ul tahtmine end ära tappa-siis taipan et ma ei saa seda laste pärast teha.Olen koguaeg segaduses,südames on valud[kõik on korras arsti poolt vaadatuna]peavalud ,kõrvades on kohin,iiveldab-vahetevahel tekib selline rahutus,et ilma xanaxita ei saa-täiesti vaimuhaige tunne on.Tean,pean eluga edasi minema kasvõi laste pärast aga järgmine hetk olen jälle mustas augus.peale iseenda ei saa mind keegi aidata aga kuidas ma jõuaksin sinnamaani,et seda teha kui olen nii ebastabiilne.Tean ka seda et see minu mehe ebaterve suhe selle naisega võib mu mehele valusalt lõppeda-selle naise motiivid on üsna läbipaistvad aga minu nõuanded ainult vihastavad minu meest.Mida teha,et mitte päris hulluks minna.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Paarisuhtes tehakse kaks olulist viga. Esiteks, suhe on nagu kaks ketast, mis teineteist osaliselt katavad. Tekib seega kolm osa: ühisosa-ühishuvid (kus mõlemad kettad e. Mina ja Tema kattuvad) ning kaks eraldi olevat osa. Esimene suurtest vigadest ongi see, et selle ühisosa asemel hakatakse liigselt rõhku panema sellele eraldi seisvale osale, tahetakse seda teise isikupära oma tahtele allutada. NB! Tegelege selle ühisosaga, see on esimene elutarkuse kuldmuna.
Teiseks, paarisuhtes nähakse mitte suhet vaid omandit: Minu naine/mees, Minu, Minu; MINU. Omandamissuhe (kurgid sulle, raha mulle) ei hoia kaua koos. Tekivad tõrked.
Tulge vastuvõtule, arutleme variante.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet