bipolaarne 17.05.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu elukaaslasel on bipolaarne meeleoluhäir. Ta on olnud ravil psühhiaatriahaiglas. Peale haiglast vabanemist võtab rohte - Rispolepti ja mingi rohi veel, kahjuks ei mäleta. Rispolepti enam võtma ta ei pea, on jäänud ainult üks rohi.
Alguse sai kõik sellest, kui ta tõmbus endasse ja ei julgenud enam isegi toast välja minna, inimestega suhelda; siis tuli aga hasartmängu sõltuvus ja peod, hulljulgus .....
Seda perioodi tema elust pole näinud kuna siis me polnud veel tuttavad.
Hetkel on ta rahulik ja võiks ka öelda laisk. Vahel aga esineb ka selliseid väga halvasti ütlemisi ja isegi jõukasutamist, kui vihastutakse nt oma kaaslase peale.
Millisel määral mõjutab antud haigus kooselu?
Kas antud haigust on üldse võimalik välja ravida?
Mida peaks sellise inimesega kooselades kõige rohkem arvestama?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Reguularne psühhiaatri külastamine ning tema juhiste täitmine hoiab seda häiret piisavalt kontrolli all. Päriselt häiret vältidada veel ei osata. See on asja üks pool. Kooseluga seotud soovitusi saab konkreetsemalt anda raviarst.
Põhiline - elukaaslane näeb varakult muutusi ja suunab siis ka varakult tohtri juurde.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet