hallutsinatsioonid noorukieas? 04.04.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 16-aastase noormehe ema. Varem on poeg aegajalt rääkinud, et kuuleb kuulmisi- justkui oleks keegi peale tema veel korteris(kuigi ta on üksi kodus).
Siis ei võtnud ma seda teemat eriti tõsiselt. Paar päeva tagasi käisime poes ja poiss astus järsku, täiesti spontaanselt millestki, mida mina ei näinud, üle. Ise ta selgitas, et nägi midagi väikest jooksmas. Peale seda juhtumist rääkis, et hiljuti sõitis peaaegu tühjas bussis ja kuulis, et keegi räägib selge häälega (rääkijat ei näinud).
Kas peaksin muretsema hakkama või on see tavaline ja mööduv ealine iseärasus?
Väheke mures ema.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Muretesemine ei aita kedagi, aitab tegutsemine. Vaja on selgitada nende "nägemiste-kuulmiste" olemus ja siis saab ka konkreetselt abistada. Ealistele iseärasustele lootma ei tasu jääda, ei tasu oodata täisealiseks saamist või pensioniikka jõudmist, et ehk läheb siis ja iseeneslikult üle. Mitte oodata.
Psühhiaater aitab, meelepetete kõrvaldamiseks on häid ja tõhusaid arstirohte. Mõned meelepetted ilma rohuta ei kaot!
Tegutsege.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet