Keskendumishäire sündroomist. 04.03.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 21 aastane meessoost üliõpilane.
Arvan, et mul on keskendumishäire sündroom ja ma ei tea mis mind aidata võiks või kuidas toimida. Millised on minu alternatiivid ja kas peaksin ennast ravima rohtudega?
Juba mitu aastat on mul raskusi asjade elluviimisega. Alati hilinen tegemistega, planeerin asju kuid ei jõua sooritusteni ja ei suuda üldiselt keskenduda ja mõtteid suunata. Kogu toimuv on hakanud segama elu (nt! Loobumine ülikoolist, probleemid tööl ,suhetes inimestega jne.)
Abi olen otsinud lugedes erinevaid eneseabi raamatuid, kus õpetatakse samm-sammult oma elu organiseerima. Praeguseks olen lugenud neid juba vist sadu. Probleem seisneb nimelt selles, et üksi selline meetod ei toimi minu puhul või õigemini ei suuda ma neid järgida. Olen mitmeid kordi koostanud enda jaoks tegevuskava, kuid ei ole suutnud ühtegi korda sellest kinni pidada. Juhtub järgnev: esimesed kaks päeva järgid plaani enamvähem täpselt ja saad isegi mõned asjad tehtud aga sealt edasi laguneb kõik koost. Pettun ja tekib selline depressiooni tunne. Tihti öeldakse, et olen lihtsalt laisk kuid tajun järjest enam, et probleem on tõsisem.
Paar elulist näidet. Raamatukogus raamatu lugemisele keskenduda on mul praktiliselt võimatu kui seal ei ole totaalset vaikust. Häirivad lihtsad asjad. Isegi see kui keegi arvutiga liiga kõvasti trükib või näiteks seljataga istudes jalga kõigutab nii, et on vaikselt selle häält kuulda. Isegi kui korraks õnnestub "mõttega" lugema hakata piisab väikesest tõukest, et mõte mujale uitama läheks. Tekib ärritus ja ängistus tunne.
Samuti ka ülikoolis. Pea on uitmõtteid täis. Lahendusena vähendasin oma õppimist koormust, sest ei suutnud loengus olla korraga rohkem kui tund aega (loengud kestavad 1,5 tundi korraga) ja praeguseks olen võtnud õppepuhkust,
sest tunnen, et ma ei suuda õppida klassiruumis istudes. Tean, et see ei ole tegelik lahendus mu probleemile.

Loodan, et oskate midagi soovitada.

Ette tänades.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Probleemi olemus selguks Teiega kohtumisel. Sellest siis ka konkreetsemad soovitused.
Praegu aga:
1) valige nende sadade raamatute soovitustest välja 10 (kümme) ja neist iga päev kasutage vaid kahte-kolme. Kui korraga kõike tahate rakendada, siis ei tee Te ühtegi.
2) Töö- ja puhkerežiim korda, une arvelt ei minutitki.
3) Eesmärgid veelkord üle vaadata - mida ma siis siit elust ikkagi tahan, kas läikivat "merzu-lelu", et et VÄLISELT kõva kutt olla, või... Õnn ei ole "läikiva-lelu" tagaistmel.
Meie koolisüsteem on niivõrd tervisevaenulik oma valede rõhuasetuste jne tõttu, et aastane õpipaus kulub Teile õigustatult ära. Seda ärge põdege. See kulub ka asja ette ära.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet