Kuidas anda abi inimesele, kes seda ise ei soovi? 04.01.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mure on selline, et ühel vanemal pensioniealisel naisterahval meie tutvusringkonnas pole mõistus enam korras. Ta arvab, et Signe Kivi ja Siim Kallas üritavad tema rahasid ära võtta ja KGB ajab teda taga. Kuna ta sellist juttu räägib, siis on ta vähesedki tuttavad temast eemale hakanud hoidma. Naisterahvas ise aga arvab, et temaga on kõik korras. See naisterahvas külvab oma tuttavaid üle Signe Kivi ja Siim Kallase teemaliste kirjadega. Ta on eluaeg olnud väikest viisi erak ja sugulasi tal ei ole. Eriti hulluks läks asi pärast seda, kui seda naisterahvast tänaval rööviti. Nüüd on meil emaga mure, et tema vaimne häiritus on juba väga tõsiseks läinud. Kas on võimalik anda sellisele inimesele mingit arstiabi. Kahjuks ei ole see naisterahvas nõus ise arsti juurde pöörduma ja kui temaga sellel teemal rääkida, siis ajab ta rääkijad ära ja lukustab ennast pikaks ajaks oma korterisse. Mida teha?
Tänudega, Katrin.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kultuuriinimesi küll vaja karta ei ole - nad tagasihoidliku sissetulekuga harjunud ja võõrast ei võta. Teised tegelevad märgatavalt suuremate ja mastaapsemate asjadega. Seega - vanainimese-tuttava jutt veidi ebaadekvaatne, luululine. Selle vastu rohud olemas ja teda saab aidata psühhiaater. Peretohtri ta ilmselt jutule võtab (et vererõhku mõõta jne) ja siis saab juba asju-toimetusi tohtriga täpsustada, teda psühhiaatri juurde suunata.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet