hüperaktiivne laps 18.09.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Olen kolme lapse ema. Kaks vanemat last- 14 ja 13 aastased käivad koolis ja erilisi probleeme nendega pole. Noorem laps- 6 aastane tüdruk käib lasteaias ja peaks minema järgmisel sügisel kooli. Lapse kohta öeldi kunagi peale haiglasolekut (tegemist oli kukkumisega ja peatraumaga), et laps on hüperaktivine. Kirjutati ka mingeid rahusteid. Öeldi ka, et see häire võib aja jooksul kaduda. Laps oli siis 2,5 aastane. Vaatan oma last ja tunnen, et temaga ei ole kõik korras. Kardan tema kooli minekut. Ka laps on selle pärast mures(ise ei ole ma talle oma hirmu välja näidanud) ja räägib, et kui ta kooli minna ei taha, siis läheb ta sinna hiljem, mitte 7 aastaselt.

Kui loen hüperaktiivse lapse tundemärke, on need kõik mu lapsel olemas. Kuhu peaks pöörduma? Ise elan Põlva linnas. Missugusse kooli sobib selline laps. Ei tahaks teda kindlasti kodust kaugele viia?

Vastust oodates murelik ema.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Hüperaktiivseid lapsi on palju,USA-s isegi ca 30 %.Nende laste suunamist,ravimist ja kasvatamist aitab korraldada lastepsühhiaater (Tartu Psühhiaatriakliinikus on nad olemas, väga tublid).Eelnevalt pidage nõu elukohajärgse psühhiaatriga.Last uurides saab selgeks, et kas traumajärgselt on midagi veel toimimas, kas kasvu-arenguga on mingeid "kasvuraskusi" ilmnenud. Last on vaja tohtril näha ja uurida.Termin, et temaga ei ole kõik korras, vajab selgust: mis on nii ja mis on naa. Koolimineku algus ei ole eluküsimus, sest võib ju ka hiljem minna aasta võrra (aga miks jne. seda las ikkagi soovitab lastepsühhiaater).Laste hüperaktiivsust saab hästi ravida-mõjutada.Konsulteerige! Head soovides Jüri O.-M: Ennet