kuidas aidata 31.10.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
olen väga mures oma sugulase ja tema perekonna pärast. Seoses majaostuga on mees langenud depressiooni, süüdistab ennast kõigis probleemides, väidab, et ta pole niisugune inimene, kes seesuguse eluga (omas majas, tehniliste oskusteta) toime tuleks. Soiub, et mida ta on küll oma lastele teinud jne. Juba mitu kuud ei ole magada saanud, sööb minimaalselt, ega leia kusagil asu. Endine korter veel müümata ja kõhkleb, kas poleks targem sinna hoopis tagasi kolida. Naine ja lapsed on uue koduga väga rahul. Võetue laenusumma oli küll kopsakas, ent mehel on väga hea töökoht ja positsioon. Äkki on see tüüpiline vastse majaomaniku sündroom - palju raha korraga välja antud, laenud kaelas ja korraga justkui suurt rahavaru enam pole? Oleme talle otsinud küll igasuguseid psühhiaatrite telefoninumbreid, ent ta keeldub vastuvõtule minemast, väites, et arst ju probleemi põhjust ei kõrvalda. Naine väidab, et mees ei tea isegi enam, mida tahab. Eluisu on kadunud ja vahepeal põdes ka kerget külmetushaigust. Vastomandatud majas on aga kõik tema arvates halvasti, küttesüsteem ei töötavat nagu peab ja mehel on hirm talve ees ja endal kogu aeg külmatunne. Perearst kirjutas talle küll mingeid antidepressante, milliseid, kahjuks ei tea. Tundub aga, et ikkagi oleks vaja professionaalset abi. Kas ja kuidas saaksime kõrvalt aidata? Vestelda, veenda, et depressioon on haigus ning on ravitav? Pakkuda mingisugust abi? Võibolla oleks vaja kellegi meessugulase positiivset toetust? Kõrvalt on väga valus vaadata. Varsti on aga ka naine depressioonis, kui nii edasi läheb. Mida soovitaksite? Ja kas meie üldse tohiksime sekkuda?
Täname ette!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui maja ostetud ning sellesse elama asutud, siis "kaotatud süütust taga ei nuteta" e mingit korterisse tagasiminekut mõtelda ei ole vaja.
Suure-Laenu-Depressioon (nii seda nimetan) on praegu meie ühiskonnas päevakorras, eriti veidi vanema põlvkonna inimeste puhul. See seisund (depressioon) vajab ravi, mõttemaailm aga korrastamist, tegu omapoolset tunnustust (Nautida-tunnustada uue maja ostu, sellega seotud elu-olu HÜVESID).
Majas on alati toimetamisi ja neid töid tuleb teha kui Majaomanik (rõõmuga) ja mitte kui Vaimult-Allüürnik (suure pinge ja murega).
Depressioon on ravitav, Majaomanik!
Tervitades,
Jüri O.-M: Ennet