Probleem vennaga 02.08.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu vend on 39 aastane mees. Me elame erinevates kohtades ja kokkusaamised seetõttu on juhuslikud. Nii kaua kui ma mäletan on tema tegevused seotud igasuguste äpardustega, mida ta ise ei ole tahtnud tunnistada. Alati on ebaõnnestumises süüdi olnud keegi teine tema on alati see keda ebaõiglaselt koheldi. Töökohtadel ta eriti pikka aega ei olnud otsis aga paremat enda arvates tähtsamat ja tulusamat tööd. Perega hakkama ei saanud ja läks lahku, elas erinevate naistega kuid ka nendega ei sobinud. Oma olekult on vend alati olnud närviline, eriti juhtudel kui tegemist on asjadega mis talle ei meeldi, siis ta lihtsalt marssis minema. Selline seis oli kuni eelmise aasta lõpuni siis helistas ta, et vajab abi. Tõin ta enda juurde ja vestlesin temaga. Jutt tundus kuidagi imelik kaldus nagu ulme valda ja seisnes selles, et tema on kellegi kõrgema olendi poolt väljavalitud isik, kes peab teiste nimel kannatama ja keda kõik püüavad tüssata ning õiglus seatakse jalule siis kui tuleb maailmahukk, siis jääb ta siia ilma koos teiste väljavalitutega. Imelik oli kuulata seda jumala kaine inimese suust. Kui tookord ma arvasin, et tegemist on mingi ajutise segijoomisega siis nüüd on selgunud, et see ei ole mööduv. Venna agressiivsus on kasvanud, mis väljendub sellest, et ta on läinud kallale oma isale. Tööl ta sisuliselt ei käi vaid elab vanemate kulul. Tavaolukorras ei saakski nagu aru, et ta oleks segi- see selgub siis kui ta on joobes või kui räägid temaga pikemalt. Oma seisuni imelikust ta ei tunnista ja vabatahtlikult arsti juurde ei lähe, samal ajal on tuntav, et olukord süveneb ning inimene muutub vägivaldsemaks. Sooviksin Teilt teada saada nõu, millega on tegemist ja kuidas asja lahendada nii, et oleks võimalik teostada tema uuringud ja kui vaja ka ravi.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Nii alkoholismi kui ka vaimuhäire korral puudub inimesel haiguskriitika,s.o. ta ei tunnista enda probleemi ja ei saa aru,et on haige.Milline häire on Teie vennal:a)vaimuhäire ning sellega kaasuv(sekundaarne)alkoholism?b)alkoholiprobleem ning sellest tulenevad psüühika-käitumise häired ? - seda saab ütelda raviarst peale patsiendiga vestlemis-uurimist(vöi siis presliikmetega põhjalikumalt probleemi arutades).Järeldus:pöörduge kohe vennaga psühhiaatri poole,soovitav eelnevalt tohtriga veidi informatiivselt kohtuda,vennast üht-teist rääkida.Mis häire vennal on ja kuidas ning kaua ravida - seda ei saa olemasoleva pöhjal öelda,infot vähe.Te saate oma venda aidata.Tegutsege koos psühhiaatriga.Kannatlikkust. Jüri O.-M. Ennet